Nugaros skausmo gydymo galimybės: NVNU vieta

Tarptautinė skausmo tyrimų asociacija 2021 m. paskelbė apatinės nugaros dalies skausmo metais, taip dar kartą atkreipdama dėmesį į vieną dažniausių sveikatos problemų visame pasaulyje ir kartu vis dar vieną iš pagrindinių pacientų neįgalumo priežasčių. Apatinės nugaros dalies skausmas paprastai apibūdinama tokiais simptomais kaip skausmas, raumenų įsitempimas ar sąstingis žemiau šonkaulių lankų ir aukščiau apatinių sėdmenų raukšlių.

Apskaičiuota, kad išsivysčiusiose šalyse apatinės nugaros dalies skausmo paplitimas populiacijoje yra 60–70 proc., daugiausia tarp 35–55 metų amžiaus asmenų. Skausmas daro įtaką asmeniniam sergančiojo gyvenimui, nes apriboja ne tik jo judėjimo laisvę, bet ir sukelia dideles socialines bei ekonomines išlaidas, ypač jei ilgainiui pereina į lėtinę formą. Dabartinės nespecifinio apatinės nugaros dalies skausmo gydymo gairės yra orientuotos į ankstyvą, nuoseklų ir laipsnišką pacientų mobilumo didinimą, švietimą apie ligą bei socialinių ir ekonominių problemų profilaktiką. Pagrindinis gydymo tikslas – išvengti lėtinio skausminio sindromo išsivystymo skiriant nemedikamentines ir, jeigu yra būtinybė, medikamentines priemones trumpiausią įmanomą laikotarpį.

Lėtiniu nugaros skausmu yra laikomas skausmas, jaučiamas ilgiau nei 12 savaičių. Nespecifiniu skausmu pripažįstamas skausmas, nesusijęs su kita paciento liga (pvz., infekcija, onkologiniu procesu, osteoporoze, reumatologine liga, radikulitu). Nustatyta, kad didžioji dalis asmenų, kuriems išsivystė lėtinis nespecifinis apatinės nugaros dalies skausmas, taip pat patirs didesnius ekonominius nuostolius, dažniau lankysis sveikatos priežiūros sistemos įstaigose, bus nedarbo ir negalios rizikos grupėje. Dažniausiai pasitaikantys nugaros apatinės dalies lėtinio skausmo išsivystymo rizikos veiksniai yra anksčiau pasireiškęs skausmo epizodas, sunkus fizinis krūvis (dažni lenkimosi, sukimosi, kėlimo, tempimo ir stūmimo veiksmai), sėslus gyvenimo būdas, vibracija darbo vietoje, prasta psichosocialinė būklė (stresas, nerimas, depresija), rūkymas, nutukimas ir fizinės veiklos trūkumas.

Jaučiant bet kokios kilmės skausmą daugumoje gydymo rekomendacijų siūloma išlikti kiek įmanoma aktyvesniems. Tai palengvinti gali geresnė skausmo kontrolė, todėl nuskausminamųjų vaistų vartojimas yra plačiai paplitęs. Kaip pirmojo pasirinkimo vaistai lengvo ir vidutinio sunkumo skausmui gydyti dažniausiai skiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), kurių skausmą ir uždegimą malšinantis poveikis yra seniai įrodytas, o galimos šalutinės reakcijos gerai žinomos ir gali būti efektyviai kontroliuojamos.

 

NVNU vieta

Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2021 m. nr. 6