Pranešti apie sunkią nepageidaujamą reakciją į vaistą – svarbi pareiga

Viena iš Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos veiklos sričių – rūpintis vaistų saugumu. Tam sukurta farmakologinio budrumo – nepageidaujamų reakcijų ar kitų su vaistiniu preparatu susijusių problemų nustatymo, vertinimo, pranešimo ir tokios rizikos prevencijos, sistema.

Spontaninių nepageidaujamų reakcijų į vaistą pranešimas – svarbi šios sistemos dalis, leidžianti surinkti daugiau informacijos apie po registravimo vartojamus vaistus, tiksliau įvertinti naudos ir rizikos santykį, laiku nustatyti pavojaus signalus. Todėl norime paraginti visus gydytojus, vaistininkus ir kitus sveikatos priežiūros specialistus, įtarus sunkią nepageidaujamą reakciją į vaistą, pranešti apie jas Tarnybai. Taip pat raginame ir pacientus, įtarus nepageidaujamą vaistų poveikį, informuoti apie tai savo gydytoją.

Informuojame, jog 2007 metais gavome 134 pranešimus apie nepageidaujamas reakcijas į vaistą (toliau – NRV). Iš visų spontaninių pranešimų 141 nepageidaujama reakcija į vaistą buvo vertinama kaip sunki. Vertinant NRV pasiskirstymą pagal organų sistemų klases, didžiausią dalį t.y. 13 procentų sudarė bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai, antroje vietoje – kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai (12 procentų), trečioje – odos ir poodinio audinio sutrikimai (11 procentų). Vertinant NRV pasiskirstymą pagal vaistų grupes, daugiausia, t.y. 25 procentai buvo sistemiškai veikiančių priešinfekcinių vaistų, 18 procentų sudarė antinavikiniai vaistai ir imunomoduliatoriai bei 16 procentų – nervų sistemą veikiantys vaistai.

Daugiausia pranešimų apie NRV gauta iš Kauno medicinos universiteto klinikų gydytojų. Aktyvūs buvo ir Jonavos, Raseinių, taip pat Vilniaus universitetinių ligoninių gydytojai. Gydytojų atsiųsti pranešimai sudarė 64 procentus visų gautų pranešimų. Kiti pranešimai – gauti iš rinkodaros teisės turėtojų.

Iki šių metų rugsėjo 15 dienos gauti tik 122 pranešimai apie NRV. Mūsų nuomone, gaunamų pranešimų skaičius neatspindi realios situacijos Lietuvoje. Manome, kad dalis svarbios informacijos lieka nutylėta, o to neturėtų būti, nes pranešti apie sunkią nepageidaujamą reakciją į vaistą – tiek gydytojo, tiek rinkodaros teisės turėtojo pareiga, svarbi mūsų pačių sveikatai!

Primename, kad įtarus sunkią su vaistinio preparato vartojimu susijusią nepageidaujamą reakciją, būtina atsiųsti Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai pranešimą nemokamu faksu – (8-800) 20131 arba el. paštu – NepageidaujamaR""vvkt.lt, arba adresu – Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Trakų g.9/1, LT-01132, Vilnius.

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba