Nuo 2009 metų sausio 1 dienos dėl PVM (pridėtinės vertės mokesčio) padidinimo nuo 5 iki 19 proc. gerokai pabrango vaistai (iki šių metų liepos 1 dienos lengvatinis 5 proc. PVM tarifas bus taikomas tik vaistų ir medicinos pagalbos priemonių teikimui tiems asmenims, kuriems šių prekių įsigijimo išlaidos Sveikatos draudimo įstatyme nustatyta tvarka yra visiškai ar iš dalies kompensuojamos).
Gaila, tačiau tenka pripažinti, jog kai kuriose vaistinėse nekompensuojamieji vaistai pabrango jau nebe 14, o kur kas daugiau – 30 ar net 35 procentais. Tačiau vaistinių veiklą kontroliuojančių institucijų vadovai tvirtina, jog pažeidimų nėra, o esą, jei kuris vaistas ir pabrango daugiau, nei nustatyta įstatyme, galbūt padidėjo jo didmeninio pardavimo kaina… Ar tuo nepiktnaudžiaujama – paaiškės netolimoje ateityje, nes vis dėlto tikėtina, jog šiam opiam klausimui bus skirtas atitinkamas dėmesys.
Tačiau realiame gyvenime atsirado ir kitų, gana prieštaringų pokyčių, kurie daugelį vartotojų turėtų gerokai nudžiuginti. Mat kai kurie vaistinių tinklai paskelbė taikantys 10 proc. nuolaidą visiems vaistams, išskyrus kompensuojamuosius. Tam reikia tik įsigyti atitinkamą kortelę. Natūraliai kyla klausimas, ar tokie farmacinės rinkos dalyvių veiksmai neprieštarauja bendriems rinkos dėsniams, kaip sprendimai mažinti kainas veikia farmacijos rinką? Galbūt galimi kitokie kainų reguliavimo principai ir t. t. Šia tema savo mintis paprašėme išsakyti Etinių farmacijos kompanijų asociacijos valdybos narį Mindaugą Papievį ir Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentę Rūtą Vainienę.
Pilną interviu skaitykite žurnalo "Farmacija ir laikas" 2009 m. nr.3