VVKT atstovai atsako į radijo klausytojų klausimus

Rugpjūčio 31 d. VVKT viršininkas Gintautas Barcys dalyvavo tiesioginėje Lietuvos radijo pirmosios programos laidoje „Ryto garsai‘, parengtoje bendradarbiaujant su Sveikatos apsaugos ministerija. Laidos metu jis kalbėjo, kad efektyviau kontroliuoti vaistų rinką bei gauti išsamesnę informaciją apie rinkoje esančius vaistinius preparatus nuo šiol padės išsiaiškinti Valstybinės vaistų kontrolės tarnyboje parengta vaistų rinkos stebėsenos sistema. Nemokama telefono linija 8-800-73568 gyventojai galės pranešti apie problemas, iškylančias vaistinėse įsigyjant vaistų.


Pateikiame atsakymus į laidos metu gautus Lietuvos gyventojų klausimus apie konkrečius vaistus.


1. Dėl Panadol Extra tablečių. Rinkodaros teisės turėtojo atstovas informavo, kad vaisto tiekimą ketina atnaujinti po keleto mėnesių. Šio vaisto sudėtyje yra dvi veikliosios medžiagos: pagrindinė veiklioji medžiaga yra paracetamolis, kita veiklioji medžiaga – kofeinas. Šiuo metu vaistinėse yra keliolika įvairių gamintojų paracetamolio preparatų, kurie turi labai panašų poveikį, kaip ir minėtas sudėtinis vaistas.


2. Dėl dimeksido tirpalo. Šiuo metu Lietuvoje yra registruoti trys vaistai, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos dimeksido (dimetilsulfoksido). Tai Capsicam tepalas (1 g tepalo yra 50 mg dimetilsulfoksido, 30 mg kamparo, 30 mg terpentino eterinio aliejaus, 20 mg benzilnikotinato, 2 mg nonivamido), Dolobene gelis (1 g gelio yra 500 TV heparino natrio druskos, 150 mg dimetilsulfoksido, 25 mg dekspantenolio) ir Histalgan tepalas (1 g tepalo yra 100 mg hidroksietilsalicilato, 0,75 mg nonivamido, 2,5 mg benzilnikotinato, 200 mg dimetilsulfoksido). Primename, kad gydymo įstaigos dimeksido tirpalo gali įsigyti vadovaujantis Vardinių vaistinių preparatų įsigijimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. V-233 (Žin., 2007, 42-1598), 16 punktu.


3. Dėl Essentiale N ampulių. Gamintojas nusprendė šio vaisto Lietuvoje neperregistruoti, todėl 2006-08-08 jis buvo išbrauktas iš vaistų registro. Tarnybos specialistų nuomone, dauguma ligonių vietoje ampulių gali vartoti kapsules. Tai gerokai patogesnė vartoti vaisto forma. Jei visgi gydytojas nusprendžia, kad ligoniui reikalingos Essentiale N ampulės, jas galima įsigyti vadovaujantis Vardinių vaistinių preparatų įsigijimo taisyklėmis.


4. Dėl TRITTICO retard 75 mg (150 mg) ilgiau veikliąją medžiagą atpalaiduojančios tabletės. Šio vaisto vietinis registravimo liudijimo turėtojo atstovas UAB "MRA” informavo, kad Lietuvos rinkai šio vaisto tiekimas turėtų būti atnaujintas ne vėliau kaip spalio 1 dieną.


5. Dėl Monoprilio tablečių. Šio vaisto pakuotės lapelyje nurodytas retas šalutinis poveikis – išberia odą. Tokiais atvejais reikia kreiptis į gydantį gydytoją, kuris parinks kitą vaistą. Reikia atsiminti, kad kiekvienas vaistas turi ne tik gydomąjį, bet ir šalutinį (nepageidaujamą) poveikį.