Alerginio rinito diagnostika vaistinėje


Alerginis rinitas yra nosies simptomais pasireiškiantis sutrikimas, kurį sukelia imunoglobulinų E (IgE) medijuojamas nosies gleivinių uždegimas kaip reakciją į alergeną. Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra rinorėja (,,bėganti“ nosis), nosies obstrukcija (užgulimas), nosies peršėjimas ir čiaudulys, kurie praeina savaime ar gydant.

Viso pasaulio vaistininkai pereina sudėtingus klinikinius mokymus. Suvokiant, kokios svarbios yra žinios ir supratimas apie jatrogeniją bei jos atpažinimas, vaistininko įgūdžiai atspindi potencialiai didžiulius išteklius, kurie suteiktų galimybę kaip galima labiau padidinti gydymo vaistais naudą ir kraštutinai sumažinti su gydymu susijusių nepageidaujamų reiškinių dažnį. Farmacinė priežiūra – tai sąvoka, apimanti ligos profilaktiką, jos gydymą bei išgydymą. Dėl šių priežasčių išaugo susidomėjimas vaistininkų teikiamų ,,farmacinės priežiūros“ paslaugų platuma ir padidėjo lūkesčiai jų atžvilgiu. Didžiausia tikimybė, jog farmacinė priežiūra bus optimali, yra tuomet, kai vyksta glaudus bendradarbiavimas tarp vaistininkų, pacientų bei kitų sveikatos priežiūros specialistų, ypač gydytojų.



Alerginio rinito atpažinimas vaistinėje



Alerginio rinito atpažinimas


Dalis į vaistinę atvykusių pacientų žino savo diagnozę, nes alerginis rinitas jiems buvo anksčiau nustatytas gydytojo, kiti pacientai patys nusistato tikslią diagnozę, tačiau kai kurie pacientai nieko nežino apie alerginį rinitą ar netgi klaidingai diagnozuoja ligą (pvz., virusinę infekciją, peršalimą). Dėl šių priežasčių vaistininkas visada turėtų paciento ar pacientės paprašyti papasakoti apie savo simptomus ir taip padėti atpažinti ligą bei įvertinti jos sunkumą. Dažniausiai pacientai skundžiasi čiauduliu ir peršinčia, užgulta nosimi (nosies obstrukcija) ar rinorėja (išskyromis iš nosies ar ,,bėgančia” nosimi) (1 lentelė). Esant akių, prienosinių ančių ir Eustachijaus vamzdžio pažeidimui gali atsirasti akių peršėjimas, paraudimas, ašarojimas, laikinas pilnumo ausyje jausmas, pokšėjimas ausyse, gerklės peršėjimas ar spaudimo jausmas skruostuose bei pakaušyje. Rečiau pasitaiko nerimo jausmas, galvos skausmai, bendras silpnumas, dėmesio sutelkimo sunkumai ir nuovargis.


Jeigu pacientas nesuteikia pakankamai informacijos apie savo simptomus, kad būtų galima nustatyti aiškią diagnozę, papildomos informacijos galima gauti struktūriškai užduodant kryptingus klausimus (2 lentelė). Dažniausiai yra pakankamai nesunku diferencijuoti ,,čiaudinčius su bėgančia nosimi“ pacientus, kurie gali sirgti alerginiu rinitu, nuo pacientų, kuriems yra ,,izoliuota obstrukcija“ ir kuri beveik niekada nebūna alerginės kilmės.


Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2010 Nr. 5