Šiais metais Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų veikla, atliekant maisto papildų rinkos kontrolę Lietuvoje, yra itin aktyvi. Kokie maisto papildų gamybos, įvežimo ir platinimo pažeidimai nustatomi dažniausiai? Kokios tendencijos bendrojoje pažeidimų statistikoje ryškėja, kas VMVT inspektoriams kelia didžiausią nerimą? Kalbamės su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausiąja specialiste Lina Misiūnaite.
Šiemet Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ypač daug dėmesio skiria maisto papildų sudėties kontrolei ir, beje, nustato daugiau pažeidimų. Papasakokite apie tai plačiau.
Pradėsiu nuo statistikos: šiemet jau atlikta 215 patikrinimų. Patikrintos 48 maisto papildų didmeninės prekybos įmonės, 5 maisto papildų gamybos įmonės ir 162 vaistinės. Beveik 27 proc. patikrintų objektų buvo rasta įvairaus pobūdžio pažeidimų. Iš tiesų šiais metais VMVT ypatingą dėmesį skiria maisto papildų sudėties kontrolei ir skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistema (RASFF) vien šiemet išsiuntė 22 pranešimus dėl nesaugių maisto papildų iš JAV, Olandijos, Jungtinės Karalystės ir Kanados. Iš šių šalių importuotų maisto papildų sudėtyje buvo nurodytos neleistinos mineralinių medžiagų formos. Palyginimui galiu informuoti, kad pernai tokių pranešimų buvo išsiųsta keliskart mažiau – tik šeši. Be to, šiais metais vykdant maisto papildų importo kontrolę nustatytas vienas atvejis, kai į Lietuvos Respublikos rinką norėta įvežti maisto papildus, neatitinkančius teisės aktų reikalavimų. 2013 metų pirmąjį pusmetį buvo aptiktos 2 nesaugių maisto papildų siuntos, kurias įvežti uždraudėme, taigi nesaugūs maisto papildai vartotojų nepasiekė. Pažymėtina tai, kad vykdant maisto papildų rinkos kontrolę šiemet net 72 proc. daugiau nei pernai nustatyta saugos pažeidimų. Kaip ir pernai, rinkoje daugiausia nustatoma maisto papildų ženklinimo pažeidimų. Vien per pirmąjį 2014 metų pusmetį tokie pažeidimai sudarė net apie 70 proc. visų rastų pažeidimų. Likusieji 30 proc. nustatytų pažeidimų – maisto papildų saugos pažeidimai. Tokių pažeidimų, lyginant su pernykščių metų statistika, padaugėjo dvigubai.
Ar Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba dėl maisto papildų kokybės sulaukia daug skundų iš vartotojų? Ar tie skundai būna pagrįsti?
Taip, vartotojai irgi yra labai aktyvūs – jei kyla įtarimų, kreipiasi į mūsų tarnybą ir nekantriai laukia galutinių tyrimo išvadų. Šiais metais, suabejojus įsigytų maisto papildų kokybe, gauti 38 vartotojų skundai. Atlikus patikrinimus nustatyta, kad 18 iš jų buvo pagrįsti.
Neseniai pranešta apie Europos šalyse, taip pat Lietuvoje, išplatintus jonizuojančiosios spinduliuotės apšvitintus maisto papildus. Juos importavusi įmonė tvirtino, kad nesaugių maisto papildų partija parduotuvių nepasiekė. Vis dėlto vartotojams kyla baimių – o gal įsigiję netinkamų vartoti maisto papildų, tik jie nebuvo patikrinti? Iš kur žmogui žinoti, kad perka tikrai kokybiškus, saugius maisto papildus? Juk turbūt visų įvežamų produktų patikrinti neįmanoma?
Šių metų liepos mėnesį mūsų tarnyba Europos Skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistema (RASFF) gavo pranešimą iš Suomijos apie maisto papildus Bodyflex Combi (partijos Nr. 41093, geriausi iki 2017-03-10). Šių papildų sudėtyje yra džiovintų dilgėlių miltelių, kurie, kaip paaiškėjo, buvo neleistinai apšvitinti jonizuojančiąja spinduliuote. Atlikus maisto papildus įsivežusioje Lietuvos įmonėje „Viva Pharma“ patikrinimą nustatyta, kad nesaugūs maisto papildai vartotojams dar nebuvo spėti išplatinti.
Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2014 Nr. 6