Rožinė oda – įveikiama problema
Rožinė (lot. rosacea) – viena labiausiai paplitusių lėtinių dermatozių. Ja dažniausiai serga 30–50 metų šviesios odos žmonės. Tipiškais atvejais rožinė pažeidžia veido centrinės dalies odą, rečiau – kitas kūno dalis.
Rožinė – tai gana dažnai pasitaikanti liga. Skaičiuojama, kad apie 45 milijonus žmonių pasaulyje yra paveikti šios ligos. Rožinė dažniausiai pasitaiko tarp vidutinio ir vyresnio amžiaus asmenų (30–60 metų). Nors moterys serga iki trijų kartų dažniau, vyrams liga būna sunkesnė. Liga palyginti dažnesnė tarp šviesios odos, šviesių plaukų ir akių žmonių, taip pat kurių veidas greit parausta nuo šilumos, aštraus maisto, alkoholio ar emocinio streso.
Priežastys, sukeliančios rožinę
Rožinės priežastys ir patogenezė iki šiol gerai nežinomi. Nors pagal klinikinius požymis rožinė neretai priskiriama vadinamiesiems rožiniams spuogams (lot. acne rosacea), demografiškai ir patogeneziškai šios ligos nesusijusios.
Dabar rožinė laikoma savitu sindromu, susidedančiu iš kraujagyslinio bei uždegimo komponentų ir pasireiškiančiu proliferaciniu audinių atsaku.
Manoma, kad rožinės atsiradimą skatina daugelis veiksnių:
- Išorės veiksniai: ultravioletiniai (UV) spinduliai, stresas, aukštos ir žemos temperatūros kaita, alkoholis, aštrus maistas, didelio fizinio krūvio pratimai, per didelis oro sausumas ar drėgnumas, veido priežiūros kosmetikos priemonės, vaistai (gliukokortikoidai, kraujagysles plečiantys vaistai, kai kurie cholesterolio kiekį mažinantys vaistai).
- Genetinis paveldimumas.
- Kraujotakos sutrikimai.
- Vidaus veiksniai: nerimas ar baimė.
- Hormonų sutrikimai.
- Virškinamojo trakto sutrikimai (skrandžio kataras, simptomų paūmėjimas po dietų).
Ultravioletinių spindulių poveikis rožinei
Ultravioletiniai spinduliai – tai vienas veiksnių, kurie paūmina rožinės požymius, nes skatina uždegimą slopinančių citokinų gamybą. Jie išlaisvina kraujagyslių vystymosi faktorių, todėl kraujagyslės dar labiau išsiplečia.
UV taip pat lemia deguonies laisvųjų radikalų atsiradimą. Žmonių, sergančių rožine, organizme aptinkamas didesnis deguonies laisvųjų radikalų kiekis, palyginti su kitais asmenimis, kurie nekenčia nuo rožinės. (Deguonies laisvieji radikalai išlaisvina uždegimą slopinančius citokinus.)
Rožinė ir išsiplėtę kapiliarai – tai ne tas pat…..
Rožinė nėra gyvybei grėsminga liga, tačiau jos padariniai gali sužaloti ne tik fiziškai, bet ir veikti psichologiškai, emociškai. Tinkamai negydoma rožinė gali sukelti ryškią veido deformaciją, sunkių oftalminių komplikacijų.
Ligą suaktyvinti ar paryškinti gali kosmetikos ar odos priežiūros priemonės, kai kurie vaistai (sukeliantys vazodilataciją), virškinamojo trakto infekcija (ypač Helicobacter pylori, atpalaiduojanti žarnyne histaminą) ir kt.
Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2013 Nr. 5