Kaip pasirinkti ginkmedžių preparatą

Klinikinėje neurologijos praktikoje vienas didžiausių iššūkių išlieka vyresnio amžiaus pacientų atminties sutrikimo problema, neretai sąlygota pirminės degeneracinės ar kraujagyslinės demencijų. Kaip galėtume padėti šiems pacientams, kokia yra vienų svarbiausių – ginkmedžių preparatų vieta gydant šią ligą?

Klinikiniai farmakologai pabrėžia, jog pačioje ligos pradžioje vienas svarbiausių uždavinių yra tinkamo ginkmedžių preparato parinkimas. Apie tai, į ką itin reikėtų atkreipti dėmesį parenkant ginkmedžių preparatą, apie jų vietą, gerinant pažinimo funkcijas, kalbamės su VšĮ Kauno centro poliklinikos gydytoja neurologe Violeta Bašinskiene.

Kokios veikliosios medžiagos svarbiausios renkantis ginkmedžių preparatą?

Žinoma veikliosios medžiagos formulė, jos kiekis preparate. Ginkgolidai, bilobalidai bei flavonoidai yra pagrindinės veikliosios medžiagos, garantuojančios antioksidacines, laisvuosius radikalus sujungiančias ir kitas savybes. Ginkmedžiai (Ginkgo biloba) yra unikalūs augalai. Keletas terpenų molekulių (ginkgolidų ir bilobalidų) randama tik juose. Esančiuose skirtinguose preparatuose skiriasi jų santykis ir kiekis.

Kokie vaistiniai preparatai yra Lietuvoje?

Lietuvoje ginkmedžių lapų sausojo ekstrakto, rafinuotų ir kiekybiškai įvertintų, vaistinių preparatų yra 6 (Tanakan (Egb 761), Gingium, Bilobil, Ginkomed, Ginko biloba Pharma Nord, Ginkobil). Visais kitais pavadinimais esantys ginkmedžių preparatai yra maisto papildai, tad neturėtų būti pasirenkami ligoms gydyti.

Ar skiriant anksčiau minėtus vaistinius preparatus yra reikalingas gydytojo receptas?

Lietuvoje yra vienintelis receptinis ginkmedžių preparatas – Egb761, kitaip žinomas Tanakan pavadinimu. Su šiuo vaistiniu preparatu yra atlikta daugybė tyrimų, jo ekstrakto gamybos procesas susideda iš daugybės valymo etapų, kurie negali būti atkartojami jokios kitos farmacijos kompanijos. Nepaisant to, jo įrodytiems poveikiams stengiasi prilygti ir kiti ginkmedžių vaistiniai preparatai, lygiuodamiesi į jį kaip į etaloną. Skiriasi ir kai kurios indikacijos bei galimi nepageidaujami poveikiai, palyginti su kitais vaistiniais preparatais.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2014 Nr. 3