Padidėjusiu plaukų slinkimu skundžiasi vis daugiau vyrų ir moterų, tačiau medikamentinių priemonių įvairove šiam sveikatos sutrikimui gydyti pasigirti kol kas negalima. Vokietijos kompanijos „Merz & Co“ sukurtą vaistinį preparatą Pantogar, skirtą stiprinti nusilpusiems, pažeistiems, todėl pradėjusiems slinkti plaukams, pacientai sieja su viltimi, kad varginančią problemą pagaliau pavyks įveikti. Kaip parodė atlikti tyrimai ir apklausos, veiksmingumu ir efektyvumu Pantogar pranoko daugelio lūkesčius.
Plaukai – ir grožis, ir apsauga
Plaukai – elastingi raginiai siūlo pavidalo dariniai, augantys ant viso kūno, išskyrus delnus ir padus. Jų tikslas – apsaugoti kūną nuo mechaninių, cheminių ir techninių pažeidimų. Plaukai per mėnesį užauga apie 1 cm, jų skersmuo – nuo 0,05 iki 0,15 mm.
Plauką sudaro stiebas (matoma dalis) ir šaknis, esanti jungiamojo audinio maišelyje, arba folikule. Folikulas yra ta vieta, kurioje dauginasi plauko ląstelės. Į kiekvieną folikulą atsiveria riebalų liauka. Prie plauko folikulo yra prisitvirtinęs šiaušiamasis raumuo. Sušalus, išsigandus ar susidarius kitoms ekstremalioms aplinkybėms šis raumuo susitraukia, ir plaukai pasikelia, todėl oda pašiurpsta (pastebimi žąsies odą primenantys iškilimai).
Plauko stiebo sandaroje išskiriami trys sluoksniai: kutikulė, žievė ir šerdis. Plauko žievė daugiausia susideda iš baltyminės medžiagos keratino, kuriame yra geležies, vario, cinko, chromo ir daug kitų vitaminų bei mikroelementų. Būtent dėl šių medžiagų plaukai yra elastingi, lankstūs ir tvirti. Plaukuose taip pat yra pigmento melanino, kurio sudedamųjų dalių koncentracijos santykis lemia individualią kiekvieno žmogaus plaukų spalvą.
Išskiriamos trys plauko augimo fazės. Tai plauko augimas, arba anageno fazė. Ji trunka 2–6 metus. Anageno fazėje plaukų yra daugiausia (apie 80 proc.). Vėliau plaukas pereina į nykimo (katageno) fazę, trunkančią apie 2–3 savaites. Šioje fazėje plaukas nebeauga, o folikulas po truputį juda odos paviršiaus link. Trečioji fazė yra ramybės (telogeno) fazė. Ji tęsiasi 3–4 mėnesius. Per šį laiką senas plaukas iškrenta, o jo vietoje pradeda augti naujas plaukas. Plaukai greičiau augą vasarą nei žiemą, jų augimo ciklą kontroliuoja epidermio augimo faktorius.
Kiekvienas žmogus turi apie 100–150 tūkst. plaukų. Per dieną iškrenta nuo 50 iki 150 plaukų. Atkreipus dėmesį, kad slenkančių, iškrentančių plaukų staiga ėmė pastebimai daugėti, reikėtų neatidėlioti vizito pas odos ligų specialistą. Kuo anksčiau nustatoma plaukų slinkimo priežastis ir parenkamas tinkamiausias gydymas, tuo geresnių ir greitesnių gydymo rezultatų galima tikėtis.
Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2014 Nr. 4