Gerybinės prostatos hiperplazijos gydymas: naujas požiūris į fitoterapiją

Fitoterapija vystėsi tūkstančius metų ir turi pačią seniausią gydymo patirtį. Tai speciali terapijos kryptis, greta kurios, be perduodamų iš kartos į kartą patirties, žinių, siejasi ir moksliniai vertinimo kriterijai. Šiandien moksliškai įrodyta, kad negalavimus gydo augaluose kaupiamos veikliosios medžiagos, tam tikri cheminiai junginiai: alkaloidai, glikozidai, vitaminai, mineralinės medžiagos ir kt. Gydymui ar preparatų ruošimui naudojamos tos augalo dalys, kuriose šių medžiagų daugiausia. Biologiškai aktyvių medžiagų išlieka daug tik tinkamai surinktoje ir paruoštoje vaistinėje žaliavoje.

Fitoterapija neaplenkia neurologinių, pulmonologinių, kardiologinių, gastroenterologinių ligų, o pastaruoju metu labai plačiai išpopuliarėjusi ir urologijoje, ypač gerybinės prostatos hiperplazijos simptomams lengvinti.

                                    

Gerybinė prostatos hiperplazija: kas tai? 

Sergant gerybine prostatos hiperplazija (GPH), pažeidžiama prostata – joje išveša mazgai, o tikrasis prostatos audinys sunyksta. Išvešėjusi prostata spaudžia, deformuoja, ištęsia šlaplę, todėl sutrinka šlapinimasis, gali įvykti ūminis šlapimo susilaikymas. Didėdama ji pakelia šlapimo pūslės kaklelį, į ją atsiveriančių šlapimtakių angas, todėl sunkėja šlapimo nutekėjimas ir jo vis daugiau lieka šlapimo pūslėje. GPH yra dažniausia vyresnių kaip 50 metų amžiaus vyrų priežastis, sukelianti šlapinimosi sutrikimus, o 70 metų amžiaus ir vyresnių vyrų GPH dažnis siekia 70 proc. Nustatyta, jog beveik visiems iki 90 metų amžiaus vyrams nustatomi mikroskopiniai prostatos pokyčiai, o vidutiniai ir sunkūs simptomai vargina 40 ir 80 proc. vyrų sulaukus atitinkamai 60 ir 80 metų amžiaus.

GPH būdingi šlapinimosi sutrikimai yra padažnėjęs šlapinimasis, nutrūkstama, silpna šlapimo srovė, šlapinimasis naktį, nevisiško šlapimo pūslės išsituštinimo jausmas. Įdomu tai, jog prostatos dydis nekoreliuoja su simptomais – pacientai, kurių prostata labai išvešėjusi, varginančių simptomų gali ir nejusti, o kitiems, atvirkščiai, – nedaug padidėjusi liauka sukelia nemažai rūpesčių. Todėl būtinas tinkamas ir saugus GPH gydymas.

Tiek Europoje, tiek Šiaurės Amerikoje didėja susidomėjimas augaliniais preparatais (fitopreparatais), ypač dėl pacientų nepasitenkinimo vaistinių preparatų sukeliamais nepageidaujamais reiškiniais. Dažniausiai skiriami maisto papildai, sudėtyje turintys gulsčiųjų serenojų, gailiųjų dilgėlių, proteazės ir seleno mielių. Klinikiniais tyrimais įrodytas šių sudedamųjų dalių veiksmingumas, todėl jomis papildant sergantiesiems GPH skiriamą gydymą galima tikėtis dar geresnių rezultatų.

 

Gerybinė prostatos hiperplazija ir fitoterapija

Fitopreparatai pasižymi įvairiapusiu poveikiu. Augalai savo sudėtyje turi daug biologiškai veikliųjų riebalų rūgščių, fenolių, antioksidantų. Dėl šių savybių augalų ekstraktai, veikdami kokią nors specifinę problemą, greta gali palengvinti ir kitus organizmo patiriamus negalavimus (pvz.: pagerinti virškinimą, palengvinti nemigos sukeliamus reiškinius ir kt.). Nemaža dalis dabar skiriamų vaistų yra susintetinti iš specifinių augalų medžiagų, kurias išgryninus gaminami selektyviai veikiantys preparatai. Plačiausiai literatūroje yra minimi gulsčiųjų serenojų, didžiųjų dilgėlių, seleno mielių fitopreparatai.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2015 Nr. 6