Dėl anatominių šlapimo takų ypatumų moterys apatinių šlapimo takų infekcijomis serga dažniau nei vyrai. Šlapimo pūslės, šlaplės uždegimas gali sąlygoti nemalonius, moterų gyvenimo kokybę bloginančius simptomus. Vienas labiausiai varginančių apatinių šlapimo takų simptomų – skausmingas, deginantis šlapinimasis. Naujas maisto papildas Urinal Express pH ne tik sugrąžina šlapimo pūslės komfortą, bet ir palaiko normalią šlapimo takų būklę. Tai užtikrina unikali šio preparato sudėtis: natrio, kalio citratas, citrinų rūgštis, koncentruotos spanguolių sultys bei kapotųjų beržų ekstraktas.
Moterų šlapimo takų anatomijos savitumai
Šlapimo šalinimo sistemą sudaro inkstai, šlapimtakiai, šlapimo pūslė ir šlaplė. Inkstuose filtruojantis kraujui susidaro šlapimas, kuris šlapimtakiais nuteka į šlapimo pūslę, o iš jos, šlapinimosi metu atsipalaidavus raumeniniam šlaplės raukui, yra pašalinamas. Šlapimo organai atlieka žmogaus organizmui itin svarbias funkcijas, pašalindami iš jo nereikalingas medžiagas, padėdami reguliuoti kraujo tūrį, taip pat ir jo spaudimą, pH bei įvairių elektrolitų koncentracijų balansą. Sveiko žmogaus šlapimas yra sterilus, tačiau, susirgus šlapimo takų infekcijomis (inkstų, šlapimo pūslės ar šlaplės uždegimu), jame randama bakterijų.
Anatominiu požiūriu vyrų ir moterų šlapimo takai turi skirtumų. Kliniškai svarbiausias – tai šlaplės ilgis: moterims jis tesiekia 3–5 cm, lyginant su vyrų – 12–25 cm. Kitas svarbus ypatumas – tai atstumas tarp išangės ir šlaplės. Moterims, lyginant su vyrais, jis yra trumpesnis. Visi šie savitumai lemia didesnį sergamumą apatinių šlapimo takų infekcijomis moterų populiacijoje: moksliniais tyrimais įrodyta, kad ši tendencija vyrauja tiek jaunesnių, tiek vyresnių moterų grupėse [1], o šlapimo takų infekcijų sukeliami simptomai, nustatyta, per visą gyvenimą vargino apie 50 proc. moterų.
Šlapimo takų infekcijų sukėlėjai
Šlapimo takų terpė yra sterili, todėl moterims bakterijos į juos patenka iš makšties ar išangės srities. Dažniausias šlapimo takų infekcijų (ŠTI) sukėlėjas, įprastai randamas išmatose, yra Escherichia coli (E. coli). Apie 80 proc. visų šių ligų sąlygoja būtent šios bakterijos invazija. Šie patogenai turi žiuželius, kuriais tvirtai prisitvirtina prie šlapimo takų epitelio, todėl nėra nuplaunami su šlapimo srove. ŠTI gali sukelti ir Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis, Enterobacter aerogenes, Staphylococcus saprophyticus rūšies bakterijos [2, 3].
Riziką susirgti ŠTI lemia moters organizmo savybės, biologiniai bei tam tikri elgesio ypatumai. Nustatyta, kad didesnę tikimybę susirgti šia infekcija turi jau bent kartą gyvenime ja sirgusi moteris. Dažniausiai pakartotinė ŠTI pasireiškia po 3–4 mėn., tačiau kartais atsinaujina ir po 1–3 metų [4]. Riziką susirgti didina ir seksualiniai santykiai, ypač kontracepcijai naudojant spermicidines priemones, taip pat antibiotikų vartojimas. Vyresnėms moterims ŠTI dažniausiai pasireiškia esant šlapimo nelaikymui.
Apatinių šlapimo takų infekcija: simptomai, diagnostikos ir gydymo principai
Pagal tai, kurioje šlapimo takų dalyje prasideda infekcinis procesas, ŠTI yra skiriamos į viršutinių ir apatinių šlapimo takų infekcijas. Inkstų uždegimas – pielonefritas priklauso viršutiniųjų grupei. Tai kliniškai daug sudėtingesnė liga, pasireiškianti stipriu karščiavimu su šaltkrėčiu, intensyviu nugaros skausmu ir stipriu bendru negalavimu.
Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2018 Nr. 3