Erekcijos sutrikimu (ES) vadinamas nuolatinis (persistuojantis) negalėjimas pasiekti ir išlaikyti varpos erekciją, tinkamą lytiniam aktui atlikti. ES gali paveikti fizinę ir psichosocialinę sveikatą, daryti reikšmingą neigiamą įtaką vyrų ir jų lytinių partnerių gyvenimo kokybei. Naujausi tyrimai įrodo, kad ES gali būti ankstyvas prasidedančios išeminės širdies ligos ir periferinių kraujagyslių ligos žymuo ir pranašas. Tuo požiūriu ES nėra vien seksualinių santykių ar gyvenimo kokybės problema, ji gali būti vertinama kaip širdies ir kraujagyslių sistemos pažeidimų simptomas.
Erekcijos sutrikimų paplitimas
Erekcijos sutrikimų dažnumas, paplitimas ir sunkumas tiesiai priklauso nuo vyro amžiaus. Įvairių tyrimų duomenimis, 37–52 proc. 40 metų ar vyresnių vyrų turi ES. MMAS (angl. Massachusetts Male Aging Study) duomenimis, 40–70 metų amžiaus grupėje ES turėjo 25 proc. Bostono regione gyvenančių vyrų, iš jų minimalią (lengvą), vidutinio sunkumo ir visišką ES – atitinkamai 17,2 proc., 25,2 proc. ir 9,6 proc. Danijoje per metus užregistruojama 26 nauji ES atvejai/1000 vyrų. Kitų tyrimų duomenimis, ES nustatomi 20–40 proc. 60–70 metų vyrų. Cologne tyrimas rodo, kad ES turėjo 19,2 proc. 30–80 m. vyrų (pamečiui nuo 2,3 iki 53,4 proc.). Vienas iš 4 vyrų, kurie kreipėsi pagalbos į gydytoją dėl pirmą kartą gyvenime atsiradusio ES, buvo jaunesnis nei 40 metų.
Visuomenei senstant, didėjant vidutinei gyvenimo trukmei, ES dažnumas populiacijoje taip pat auga. ES dar dažnesni, jei vyras turi kitų širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos veiksnių ar serga gretutinėmis ligomis: cukriniu diabetu, išemine širdies liga, širdies nepakankamumu, dislipidemija, nutukimu, metaboliniu sindromu. Tyrimų duomenimis, daugiau kaip 50 proc. sergančiųjų hipertenzija turi ES. Kuo vyresnio amžiaus vyras, sunkesnė ir didesnės trukmės hipertenzija, kuo daugiau ŠKL rizikos veiksnių, tuo didesnė ES tikimybė.
Įvairių autorių atlikti ankstesni tyrimai parodė, kad ES atspindi padidėjusią ŠKL riziką vyrų, iki tol nesirgusių jomis. Nurodoma, kad ES pasireiškia 3–5 metais anksčiau, nei kliniškai manifestuoja ŠKL.
Tyrimų duomenimis, netgi sveikų vyrų ES atspindi padidėjusią ŠKL riziką. 2 tipo cukriniu diabetu sirgusių vyrų, kuriems angiografiškai buvo diagnozuota išeminė širdies liga, grupėje ES buvo susiję su du kartus didesne nepageidaujamų baigčių, o didelės ŠKL rizikos populiacijoje – su beveik 2 kartus didesne mirties rizika.
Gydymas
Erekcijos sutrikimų gydymo tikslas – atkurti gebėjimą pradėti (sukelti) ir išlaikyti varpos standumo funkciją, reikalingą pakankamos trukmės pasitenkinimą suteikiančiam lytiniam aktui atlikti.
Išskiriamas pirmos, antros ir trečios eilės ES gydymas:
ü Pirmos eilės gydymas:
- geriamieji vaistai;
- vakuumo erektoriai;
- mažo intensyvumo ekstrakorporinė šoko bangų terapija.
ü Antros eilės gydymas:
- intrakaverninės injekcijos (alprostadilis, papaverinas, fentolaminas);
- intrauterinis/vietinis gydymas (alprostadilis).
ü Trečios eilės gydymas:
- varpos protezai, implantai.
Erekcijos sutrikimams gydyti plačiausiai vartojami ir efektyviausi yra geriamieji fosfodiesterazės 5 (5-ojo tipo) (FDE-5) inhibitoriai.
Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2018 Nr. 5