Ispanijos mokslininkų atlikti tyrimai parodė, jog kai kurios burnos higienos priemonės (čiulpiamosios tabletės, pastilės, tirpalai ir purškalai) gali sumažinti respiracinių virusų, įskaitant SARS-CoV2, gebėjimą sukelti infekciją (infektyvumą). Kokia konkreti burnos higienos priemonėse esanti medžiaga pasižymi antivirusiniu aktyvumu ir koks jos poveikio mechanizmas, iki šiol nebuvo aišku. Daugelyje burnos higienos priemonių yra ketvirtinio amonio junginio cetilpiridinio chlorido, kuris, kaip rodo tyrimai, mažina SARS-CoV-2 aktyvumą slopindamas viruso jungimąsi su audinių ląstelėmis – taikiniais. Nustatyta, kad cetilpiridino chloridas ir jo turinčios burnos higienos priemonės in vitro tūkstančius kartų (!) sumažino SARS-CoV-2 infektyvumą, o palyginamieji, kontroliniai, tirpalai ar tabletės tokio poveikio neturėjo. Išvada: cetilpiridino chlorido turinčios burnos higienos priemonės gali būti farmakoekonomiškai racionalus pasirinkimas SARS-CoV-2 viruso plitimo per infekuotus asmenis į aplinką prevencijai, nes sumažina viruso infektyvumą užsikrėtusio asmens seilėse.
Svarbiausias komponentas – cetilpiridino chloridas
Kai kurios burnos higienos priemonės in vitro sumažina per orą plintančių virusų, kaip antai gripo ir koronavirusų, įskaitant SARS-CoV-2, infektyvumą. Jos veiksmingai slopina virusus ir burnos ertmėje, todėl galėtų būti vartojamos kaip nebrangus ir lengvai prieinamas būdas COVID-19 viruso plitimui visuomenėje pasaulio mastu stabdyti. Čiulpiamosios tabletės ar pastilės su cetilpiridino chloridu tiktų kai kurioms pažeidžiamoms gyventojų grupėms, kaip antai vyresnio amžiaus žmonėms.
Burnos higienos priemonių sudėtyje yra įvairių aktyvių medžiagų, kol kas neaišku, viena ar daugiau iš jų pasižymi antivirusiniu poveikiu.
Pastaruoju metu mokslininkai daugiausia dėmesio skiria vienam iš ingredientų – cetilpiridino chloridui, esančiam daugelio burnos higienos priemonių sudėtyje. Nustatyta, kad cetilpiridino chloridas pasižymi plačiu ir ilgai trunkančiu antiseptiniu, antivirusiniu ir antimikrobiniu poveikiu.
Poveikio mechanizmas
Cetilpiridino chlorido antivirusinio ir antimikrobinio poveikio mechanizmas nėra visai aiškus. Turimais duomenimis, cetilpiridino chloridas veikia SARS-CoV-2 dvejopai: slopina viruso patekimą į ląstelių vidų ir sąveiką su ląstelėmis – taikiniais. Kaip parodė gripo infekcijos tyrimai, cetilpiridino chloridas suardo viruso apvalkalėlį. Tikėtina, kad cetilpiridino chloridas panašiai veikia ir SARS-CoV-2.
Įrodytas antivirusinis aktyvumas
Ispanijoje atliktų tyrimų metu burnos higienos priemonių, kurių sudėtyje yra cetilpiridino chlorido, antivirusinis aktyvumas buvo įvertintas naudojant ląstelių kultūras (10 proc. veršiuko vaisiaus serumo su penicilinu ir streptomicinu ir kt.). SARS-CoV-2 buvo išgautas iš 89 metų amžiaus paciento nosiaryklės tepinėlio. Prieš testą COVID-19 sergantis pacientas dvi paras buvo gydomas betaferonu ir hidroksichlorochinu.
Buvo įvertintas dviejų Dentaid burnos higienos priemonių, kurių sudėtyje yra cetilpiridino chlorido (Perio Aid Intensive Care ir Vitis CPC Protect) antivirusinis aktyvumas. Palyginamųjų kontrolinių produktų sudėtis buvo tokia pat, tik be cetilpiridino chlorido.
Rezultatai
Plačiau skaitykite žurnale FARMACIJA IR LAIKAS 2021 m. Nr. 1