Statistiniai tyrimai vs. tikroji medicina

Ortopedai nepraleidžia nei vienos savaitės nesulaukę paciento su spinaline stenoze, pasižyminčia kojų skausmu, tirpimu, dilgčiojimu, silpnumu. Tai tokia paplitusi liga, jog nepadeda sustabdyti nei vaistai, nei speciali mankšta ar kiti gydymo būdai.



Dar vienas kovos su spinaline stenoze metodas yra spinalinė chirurgija, bauginanti tokiomis operacinėmis komplikacijomis kaip paralyžius, kraujo krešuliai, infekcija, spinalinio skysčios nutekėjimas, nepakeliamas skausmas. Tačiau neseniai išspausdintame tokios chirurgijos profesionalų straipsnyje teigiama, jog chirurginė procedūra yra žymiai efektyvesnė už nechirurginį gydymą.


Keista, kad tokie moksliškai pagrįsti duomenys pateikiami tik dabar, kai jau išleista daugybė pinigų operuojant spinaline stenoze sergančius ligonius. Sveiki atvykę į mokslo įrodymais paremtos medicinos pasaulį, kur specialios vertinimo skalės ir ekspertų komentarai įtikina vadovautis statistiškai apskaičiuotomis išvadomis. Tokia medicina ypač naudinga sveikatos draudimo kompanijoms, kurios tiesiog atsisako mokėti už moksliškai neįrodyto veiksmingumo gydymo priemones.


www.time.com, August 12, 2008