Cirkadiniai ritmai lemia atsaką į chemoterapiją

Chemoterapijos, pvz. cisplatinos, suleidimo laikas turi reikšmės gydymo veiksmingumui bei jo šalutinio poveikio sunkumui, nustatė mokslininkai iš Šiaurės Karolinos Medicinos Universiteto. Tuo metu, kai vaistų poveikis yra didžiausias, kraujyje būna maža fermentų, veikiančių priešingai chemoterapijai, koncentracija.

Fermentų kompleksas, vadinamas nukleotidų ekscizijos taisytoju, taiso daugelį rūšių DNR pažeidimų, kuriuos sukelia chemoterapija arba tokie veiksniai, kaip saulės spinduliai. Taigi paveikus vėžio ląsteles tuo metu, kai jos mažiausiai sugeba apsiginti, bus galima pasiekti maksimalų gydymo efektyvumą ir labiausiai sušvelninti nepageidaujamus poveikius.


Kol kas tokią priklausomybę pavyko nustatyti tik tiriant pelių smegenų ląsteles. Planuojama atlikti panašų tyrimą su pelių sėklidžių ląstelėmis, kadangi tokie preparatai kaip cisplatina dažnai vartojami sėklidžių vėžio gydymui ir veikia sukeldami DNR pažeidimus. Cirkadiniai ritmai tai biocheminių ir fiziologinių organizmo procesų bei elgesio svyravimai dienos metu. Įrodyta, kad šių ritmų sutrikdymas gyvenimo būdo pokyčiais arba kitais aplinkos veiksniais prisideda prie kancerogenezės.


www.medscape.com 16 January 2009