Kamieninių ląstelių persodinimas nuo CCR5 Delta32 donoro padeda kontroliuoti ŽIV infekciją

Naujosios Anglijos Medicinos Žurnale aprašytas klinikinis atvejis demonstruoja, kokį svarbų vaidmenį ŽIV infekcijos išsivystyme atlieka chemokino receptoriai 5 (CCR5), ir kaip kamieninių ląstelių transplantacija gali padėti ilgą laiką kontroliuoti infekciją.

Tam, kad ląstelė būtų infekuota ŽIV—1, reikalingi tiek CD4 receptoriai, tiek CCR5. Eksperimentiškai buvo nustatyta, jog homozigotinė 32—bp delecija CCR5 alelyje užtikrina didelį atsparumą ŽIV—1.
Aprašyto atvejo metu mokslininkai iš Berlyno gydė ūmine mieloidine leukemija sergantį ir ŽIV infekuotą pacientą persodindami kamienines ląsteles, paimtas iš donoro, kuris yra homozigotas pagal CCR5 delta32. 40 m. amžiaus pacientui ŽIV buvo nustatytas prieš 10 m., ir jis buvo gydomas labai aktyviai antiretrovirusianiais vaistais mažiausiai 4 m. be AIDS požymių. Kamieninės ląstelės buvo persodintos jam po leukemijos recidyvo, praėjus 7 mėn. nuo jos diagnozavimo.Praėjus 20 mėn. po transplantacijos ir nutraukus antiretrovirusianių vaistų vartojimą, paciento kraujyje virusai nebuvo nustatomi ir buvo pasiekta pilna leukemijos remisija.


www.reuters.com/health 11 February 2009