Jautresnė „elektroninė nosis“ nustato plaučių vėžį pagal iškvėpiamą orą

Padaryta pažanga kuriant „elektroninę nosį“, galinčią nustatyti plaučių vėžį pagal paciento burnos kvapą. Šios technologijos pagrindas yra kintamųjų organinių medžiagų (KOM) nustatymas sergančio plaučių vėžiu paciento iškvėpiamame ore. Tačiau šių KOM kilmė buvo neaiški.


Nanotechnologijų pagalba mokslininkai nustatė, kad specifiniai KOM sergančiųjų plaučių vėžiu iškvėpiamame ore atsiranda dėl tam tikrų metabolizmo procesų naviko ląstelėse. Tikimasi, kad tai padės nustatyti KOM, būdingus atskiriems plaučių vėžio tipams.


Tyrimo metu buvo išaugintos nesmulkių ląstelių plaučių vėžio, smulkių ląstelių plaučių vėžio ir kasos vėžio kolonijas, kurios buvo lyginamos su sveikomis kontrolinėmis ląstelėmis. Dujų—chromatografijos spektrometrijos būdu buvo analizuojamos visų kolonijų KOM. Taip pat ląstelės buvo tiriamos elektronine „nosimi“ naudojant 18 sensorių: kiekviena KOM sukėlė skirtingo sensorio signalą. Šie sensoriai yra tokie smulkūs, kad tūkstančiai jų galėtų tilpti ant žmogaus plauko. Jų pagalba mokslininkams pavyko nustatyti KOM, specifines kiekvienai vėžio rūšiai. Pranešta, kad šis prietaisas bus paruoštas klinikiniam naudojimui per keletą metų.


www.medscape.com Rugpjūčio 3 d., 2009 m.