Rūkymas didina išsėtinės sklerozės riziką

Daugėja įrodymų, kad žmonės, turintys polinkį sirgti autoimuninėmis ligomis, yra ypatingai imlūs žalingam rūkymo poveikiui. Tačiau naujo tyrimo rezultatai rodo, kad dėl to kaltas visai ne nikotinas.

Tyrimo autoriai iš Stokholmo Karolinska Universiteto nustatė, kad rūkymas didina riziką susirgti išsėtine skleroze (IS), ir ji didėja didėjant rūkymo intensyvumui. Įdomu tai, kad metus rūkyti rizika sumažėja gana greitai, o buvusiems rūkaliams ji yra tokia pati kaip ir niekada nerūkiusiems žmonėms. Be to nerūkomas tabakas jokios įtakos IS rizikai neturėjo. Tai leidžia manyti, kad imuninę sistemą aktyvuoja ne tabakas, o kiti kancerogenai.


Amerikos Išsėtinės Sklerozės Asociacija ištyrė 900 sergančiuosius IS ir 1800 sveikus žmonės tam, kad įvertintų rūkymo įtaką sergamumui IS, ir nustatė, kad rūkaliai serga dažniau. Pabrėžiama, kad rizika buvo akivaizdi net rūkantiems labai nedaug, be to yra teigiamas dozės—atsako ryšys. Taip pat buvo įrodyta, kad rizika išlieka 5 m. po to, kai žmogus meta rūkyti, tačiau paskui ji mažėja. Stebėtinai maža susirgimo tikimybė buvo tarp nerūkomo tabako vartotojų. Svarbu tai, kad sergantiesiems IS ir rūkantiesiems nustatomi didesnės apimties pažeidimai, daugiau atrofijos sričių ir didesnė ematoencefalinio barjero pažeidimo rizika.


www.medscape.com