Metaanalizės duomenimis, bet kokią AKF inhibitoriaus terapijos papildymo angiotenzino receptorių blokatoriumi (ARB) naudą gydant širdies nepakankamumą nustelbia ARB sukeliama nepageidaujamų reiškinių rizika.
Studijos rezultatai patvirtino, kad kompleksinis širdies nepakankamumu sergančių pacientų gydymas ARB ir AKF inhibitoriaus deriniu suretina hospitalizacijų dėl širdies nepakankamumo dažnį, lyginant su monoterapija AKF inhibitoriumi, tačiau nesumažina bendro mirštamumo ar bendro hospitalizacijų dėl bet kokių priežasčių dažnio bei yra siejamas su didesniu nepageidaujamų reiškinių skaičiumi.
,,Remiantis gautais rezultatais, gydymas ARB ir AKF inhibitoriaus deriniu gali būti paliekamas kaip atsarginis pasirinkimas pacientams, kurių simptomai nenumalšinami vienu AKF inhibitoriumi, griežtai stebint juos dėl inkstų funkcijos blogėjimo ir/ar simptominės hipotenzijos požymių“, savo išvadoje teigia autoriai.
Alain Nordmann (Bazelio universiteto ligoninė, Šveicarija) ir bendradarbiai išanalizavo aštuonis atsitiktinių imčių kontroliuojamuosius tyrimus, kuriuose kompleksinis gydymas ARB ir AKF inhibitoriumi lygintas su gydymu vienu AKF inhibitoriumi (iš viso juose dalyvavo 18061 pacientas). Nenustatyta jokio skirtumo tarp kompleksinį gydymą gavusių ir vienu AKF inhibitoriumi gydytų pacientų bendro mištamumo (santykinė rizika, SR = 0,97).
Remiantis visų (išskyrus dvi mažos apimties studijas) nagrinėtų tyrimų duomenimis, hospitalizacijų dėl širdies nepakankamumo skaičius kompleksinio gydymo grupėje buvo mažesnis (SR = 0,81). Vis dėlto bendras hospitalizacijų skaičius dėl bet kokių priežasčių tarp grupių nesiskyrė (SR = 0,92).
Dviejuose moksliniuose tyrimuose, kompleksinio gydymo ARB ir AKF inhibitoriumi grupėje, nustatytas ženklus gyvenimo kokybės pagerėjimas (vertinant pagal Minesotos klausimyną); kituose trijuose tyrimuose, kuriuose ši baigtis vertinta skirtingais metodais, skirtumo tarp grupių neaptikta. Tuo tarpu pacientams, gavusiems kompleksinį gydymą, buvo didesnė inkstų funkcijos blogėjimo (SR = 1,91), simptominės hipotenzijos (SR = 1,57) ir hiperkalemijos (SR = 1,95) rizika, lyginant su pacientais, gydytais vienu AKF inhibitoriumi, pranešė Nordmann ir bendradarbiai ,,PLoS One“ internetiniame žurnale. Jų teigimu, nors sumažėjęs hospitalizacijų dėl širdies nepakankamumo skaičius gali būti reikšmingas didelių su pakartotinėmis hospitalizacijomis siejamų išlaidų atžvilgiu, mokslinių įrodymų, kurie pagrįstų kompleksinio gydymo rentabilumą, nepakanka.
,,Terapinių sprendimų kurios nors iš gydymo taktikų naudai negalima pagrįsti tvirtais moksliniais įrodymais, nes trūksta kaštų naudingumo analizių, apimančių duomenis apie gyvenimo kokybę ir lyginančių kompleksinį gydymą su gydymu vienu AKF inhibitoriumi“, apibendrina tyrėjai.