Depresija ir erekcijos sutrikimai – nepriklausomi širdies ligų rizikos veiksniai

Naujo tyrimo rezultatais, depresijos simptomai didina širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų riziką vyrams, turintiems erekcijos sutrikimų [1].


Šis tyrimas buvo paskelbtas Journal of Sexual Medicine 2010 metų rugpjūčio mėnesio numeryje. Vyriausioji tyrėja dr. Elisa Bandini (Florencijos universitetas, Italija) teigė, kad, ištyrus didelę vyrų, turinčių erekcijos sutrikimų, imtį ir kontroliuojant kitus rizikos veiksnius, paaiškėjo, kad sergantys sunkia depresija turėjo didesnę širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų riziką. Žinoma, kad tiek depresija, tiek erekcijos sutrikimai yra širdies ligų rizikos veiksniai, bet šis tyrimas, pasak tyrėjos, atskleidė, kad šie veiksniai vienas nuo kito nepriklauso.


Tyrimo rezultatai rodo, kad, tirdami bei gydydami seksualinės funkcijos sutrikimais sergančius pacientus, gydytojai taip pat turėtų nepamiršti bendrosios sveikatos būklės. Erekcijos sutrikimai gali pasireikšti anksčiau nei depresija ir atvirkščiai, bet, pasak dr. Bandini, turėtume žvelgti toliau šių pradinių būklių ir įžvelgti galimas pasekmes, kaip antai padidėjusią širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Jeigu depresija ir seksualinės funkcijos sutrikimai bus gydomi, gali būti, kad pavyks sumažinti ir širdies ligų pavojų.


Dr. Irwino Goldsteino, vyriausiojo Journal of Sexual Medicine redaktoriaus nuomone, svarbiausia šiame tyrime yra platesnis supratimas apie seksualinės medicinos objektą, kuris nebėra tik vyro gebėjimai lovoje, bet ir jo psichinė būsena, nuotaika bei širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Tai yra gera priežastis moteriai paraginti savo partnerį ieškoti pagalbos erekcijos sutrikimams gydyti.


Šiame tyrime 1687 pacientai, turintys erekcijos sutrikimų, buvo tiriami dėl depresijos, naudojant Middlesekso ligoninės klausimyną. Pacientų, patekusių į aukščiausią kvintilį pagal depresiją, rezultatai buvo palyginti su likusiais ir nustatytas teigiamas ryšys tarp depresijos skalės ir progresuojančio erekcijos sutrikimo, netgi koregavus pagal gretutinius veiksnius. Po vidutiniškai 4,3 metus trukusio stebėjimo iš viso užfiksuotos 139 širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijos, iš kurių 15 buvo mirtinosi. Nekoreguotas širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų dažnis buvo statistiškai patikimai susijęs su depresijos simptomais tyrimo pradžioje, o sunki depresinė simptomatika buvo nepriklausomai susijusi su didesniu minėtų komplikacijų skaičiumi, naudojant Cox regresijos modelį ir kontroliuojant pagal erekcijos sutrikimų laipsnį, partnerio sumažėjusį lytinį potraukį, amžių, lėtinių ligų skalę ir kitus psichopatologinius rodiklius.


Ryšys išlieka kontroliuojant pagal nutukimą


Nutukimas yra svarbus širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys asmenims, sergantiems seksualine disfunkcija, todėl autoriai vertino, ar nutukimas galėtų paaiškinti depresijos poveikį širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijoms šiame tyrime. Tačiau alternatyviame Cox modelyje nustatyta, kad depresijos simptomai išlaikė nepriklausomą ryšį su širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijomis, nors šis poveikis buvo ryškesnis liesesniems pacientams.



Reguliarios širdies funkcijos patikros poreikis vyrams, turintiems erekcijos sutrikimų, yra dar didesnis, jeigu yra depresijos simptomų


Nors iki šiol nė viename tyrime nebuvo vertintas teigiamas depresijos gydymo poveikis širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų dažniui, dr. Bandini ir bendradarbiai mano, kad nustatyti depresijos simptomus pacientams, turintiems erekcijos sutrikimų, yra būtina ne tik seksualiniam gyvenimui pagerinti, bet ir širdies ligų prevencijai.


Pasak jų, žinodami sudėtingus daugialypius ryšius tarp erekcijos sutrikimų, širdies ir kraujagyslių ligų bei depresijos, gydytojai, gydantys seksualinius sutrikimus, turėtų atkreipti dėmesį, kad, nustačius vieną iš šios triados komponentų, reikėtų detaliau įvertinti kitų dviejų buvimo galimybę.


Literatūra


1. Bandini E, Fisher AD, Corona G, et al. Severe depressive symptoms and cardiovascular risk in subjects with erectile dysfunction. J Sex Med 2010; DOI: 10.1111/j.1743-6109.2010.01936.x. Available at: http://www3.interscience.wiley.com/journal/118495964/home.