Žurnale The American Journal of Medicine teigiama, jog antsvorio turintiems pacientams dėl neaiškių priežasčių būdinga geresnė prieširdžių virpėjimo eiga nei normalaus svorio pacientams.
Dr. Jacob ir bendr. ištyrė 2500 AFFIRM studijos dalyvių, kuriems prieširdžių virpėjimas buvo gydomas širdies susitraukimų dažnį arba ritmą kontroliuojančiais vaistais. 627 pacientų kūno masės indeksas (KMI) ≥ 25, 965 – padidėjęs (KMI – 25–30) ir 890 buvo nutukę (KMI > 30). Šios trys pacientų grupės lygintos pagal mirties nuo bet kokios priežasties, mirties nuo širdies ir kraujagyslių ligų, kartu pasireiškusios skilvelių tachikardijos, skilvelių virpėjimo, širdies sustojimo, išeminio insulto, masyvaus kraujavimo, sisteminės embolijos, plaučių embolijos ir miokardo infarkto dažnius.
Mirštamumo dažnis buvo didžiausias normalaus KMI grupėje (103, 16,2 proc.), vidutinis tarp nedaug antsvorio turinčių (108, 11,2 proc.) ir mažiausias tarp nutukusių pacientų (93, 10,5 proc.). 54 (8,5 proc.), 41 (4,3 proc.) ir 53 (5,9 proc.) pacientai atitinkamose grupėse mirė dėl širdies veiklos sutrikimo. Atlikus multivariacinę analizę, šiek tiek ir daug antsvorio turintys tiriamieji pasižymėjo reikšmingai mažesne mirties dėl bet kokios priežasties bei širdies ir kraujagyslių ligų sukeltos mirties rizika, palyginti su normalų KMI turinčiais pacientais.
Viena teorijų šiuos rezultatus aiškina tuo, jog stresą keliančiose situacijose suintensyvėja organizmo fiziologinis atsakas į uždegimą, verčiantis naudoti turimus energijos rezervus ir sukeliantis katabolinę būseną. Kadangi nutukę žmonės turi daugiau energijos atsargų, jie ilgiau ir sėkmingiau išgyvena stresines situacijas. Kol kas ekspertai stebisi šiuo paradoksaliu ryšiu ir klausia, ar nutukimas gali būti apsauginis veiksnys sergant lėtinėmis uždegiminėmis ligomis, kaip antai periferinių kraujagyslių patologija, išemine širdies liga ar prieširdžių virpėjimu, ar tai yra tik epifenomenas, kada veikia kiti nutukusiems pacientams naudingi biocheminiai fveiksniai. Nors sveikiems pacientams rekomenduojama išlaikyti normalų kūno svorį, galbūt tokios rekomendacijos yra pavojingos antsvorio turintiems ir lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms? Norint atsakyti į šiuos klausimus, reikia sulaukti daugiau mokslinių įrodymų.
http://link.reuters.com/ges33n
Am J Med 2010;123:646-651