Insulinas – Alcheimerio ligos gydymui?

Mokslininkai iš Niujorko universiteto nustatė periferiniame kraujyje cirkuliuojančias vienabranduoles ląsteles, kurios gamina amiloido baltymą pirmtaką (ABP) ir tris kitus baltymus, reikšmingus Alcheimerio ligos (AL) patogenezėje, bei tai, kad jų išsiskyrimą slopina mažos insulino dozės intraveninė infuzija. Literatūroje aprašomas akivaizdus ryšys tarp AL ir nutukimo bei 2 tipo cukrinio diabet antsvorio turintys pacientai AL suserga dukart dažniau nei normali populiacija.

Be to, naujausi AL sirgusiųjų skrodimų rezultatai rodo insulino stoką ir jo signalų perdavimo smegenims sutrikimą. Taip pat prie neuronų kultūros pridėjus beta amiloido sukeliamas oksidacinis stresas ir uždegimas, kuriuos panaikina insulinas.
Tyrime 10 nutukusių ir 2 tipo CD sergančių pacientų mokslininkai 1 dieną 4 val. lašino mažą insulino dozę (2 VV/val. su 100 ml 5 proc. dekstrozės tirpalo), po to 2 dienas – 5 proc. dekstrozės arba fiziologinio tirpalo irgi 4 val. Ištyrus jų kraują nustatyta, kad insulinas mažina ne tik ABP, bet ir fermentų, verčiančių jį beta amiloidu, gamybą. Taip pat jis nuslopino GSK-3β, kuris fosforilina tau baltymą, formuojantį neurofibrilių pluoštus smegenyse.


www.medscape.com