Pasyvus rūkymas blogina pažintinę funkciją

Nustatyta, kad pasyviai rūkančių vyresnių žmonių pažintinės funkcijos yra prastesnės nei tų, kurie nesusiduria su žalingu tabako poveikiu. Jau anksčiau buvo žinoma, kad pažintines funkcijas neigiamai veikia aktyvus cigarečių rūkymas. Mokslininkai iš Floridos universiteto ištyrė 2957 vyresnius kaip 60 m. pacientus.

Aplinkos tabako poveikis buvo vertinamas pagal kotinino, tabake randamo alkaloido, koncentraciją kraujyje. Anksčiau rūkiusieji ir tie, kas niekada nerūkė, bet kraujyje turėjo didžiausią kotinino koncentraciją, pasižymėjo prastesne pažintine funkcija, įvertinta objektyviais testais. Šis ryšys išliko nepriklausomai nuo kitų įtaką turinčių veiksnių, tokių kaip cukrinis diabetas, hipertenzija, kūno masės indeksas ir švino koncentracija kraujyje.


Nors šią priklausomybę lemiantis mechanizmas nėra aiškus, labiausiai tikėtina jo kraujagyslinė kilmė. Aplinkos tabakas aktyvina tokius mediatorius, kaip fibrinogenas ir tromboksanas, atsakingus už trombocitų aktyvaciją ir trombų formavimąsi. Buvo nustatyta, kad aplinkos tabako aktyvinti trombocitai sukelia arterijų endotelio pažeidimą.


www.medscape.com