Vaikystėje daug kartų atlikta kompiuterinė tomografija (KT) siejama su triskart didesne smegenų vėžio ar leukemijos rizika, skelbia BBC News.
Jungtinės Karalystės Newcastle universitete atliktas pirmasis ilgalaikis tyrimas, į kurį įtraukti jaunesni nei 21 metų amžiaus pacientai. Išnagrinėta 180 tūkst. ligos istorijų iš skirtingų Didžiosios Britanijos ligoninių nuo 1985 iki 2002 metų. KT atlikta tik remiantis griežtomis indikacijomis ir įvertinus tyrimo naudos bei žalos santykį. Kadangi vėžiui išsivystyti dėl radiacijos reikia laiko, duomenys buvo renkami iki pat 2009 metų.
Apskaičiuota, kad, atlikus 10 tūkst. galvos KT jaunesniems nei 10 metų vaikams, padidėja rizika papildomai vienam laukemijos bei vienam smegenų auglio atvejui atsirasti.
Newcastle universiteto epidemiologas Markas Pearce’as sakė: „Piktybinių ligų rizika reikšmingai padidėja po daugkartinių KT skenavimų jaunystėje, tačiau įvairiausiomis aplinkybėmis vertinami tiesioginiai KT privalumai nusveria bet kokią riziką. Juolab spinduliuotė, lyginant su pirmaisiais skenavimais, yra vis optimizuojama“.
KT yra nepakeičiamas tyrimas vaikams, nes nereikia anestezijos ar sedacijos. Tyrimas būtinas po sunkių sužalojimų, aptinkant vidinių organų traumas ar tikėtiną piktybinę plaučių ligą.
Bendraautoris profesorius Alanas Craftas teigia: „Svarbiausia suprasti, jei gydytojas siūlo jūsų vaikui atlikti KT, radiacijos keliama rizika jau yra apsvarstyta ir įvertinta. Ženkliai didesnė rizika vaiko sveikatai keliama neatliekant KT, kai yra siūloma. Mes turime labai griežtas KT skenavimo indikacijas, taip pat yra būtinas klinikinis pagrindimas“.
http://www.bbc.co.uk/news/health-18342867