Choleros epidemija kontroliuojama skiepais

Afrikos vakarinių regionų epideminėse zonose pirmąkart pradėta skiepyti nuo choleros, rašo Nature.com.


Gvinėjos Respublikos sveikatos ministerija kartu su labdaros organizacija Médecins Sans Frontières (MSF) balandžio pabaigoje pradėjo skiepyti choleros vakciną Shanchol mieste, Boffa regione, 150 kilometrų į šiaurės vakarus nuo šalies sostinės Konakrio. Nuo programos pradžios balandžio pabaigoje paskiepyta viena vakcinos doze 150 tūkst., o ir antrąją dozę gavo apie 110 tūkst. Gvinėjos gyventojų.


„Tik visai neseniai pradėta skiepyti geriamąja vakcina choleros epidemijos kontrolei, tikiuosi, kad ši praktika pasiteisins ir skiepijimo apimtys vis didės, – sakė šio projekto vadovė Iza Ciglenecki. – Tikimės, kad įrodymai pagrįs vakcinos naudą ir ši bus įtraukta į choleros kontrolės kriterijus.“


Mažiausiai 6 mėnesius bus vertinamas vakcinos efektyvumas. Epidemija Boffoje bus stebima tiek vietinių, tiek MSF mokslininkų.


Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) epideminių ligų kontrolės departamento vadovas Williamas Perea atidžiai stebi intervenciją Gvinėjoje. Greta kitų kontrolės komponentų, tokių kaip vandens švarinimas, PSO rekomenduoja choleros skiepus epideminėse zonose. Dar 2010 m. per choleros epidemiją Haityje buvo abejota vakcinos efektyvumu ir prieinamumu. Buvo manyta, kad, tinkamai skirstant laiką ir resursus, reikėtų orientuotis į geriamojo vandens kokybės gerinimą. Dabar pagrindinė problema yra ne pati vakcina, o mechanizmas, kaip laiku pristatyti vakcinacijos programą, aplenkiant epidemijos proveržį. „Mes jau pakankamai daug žinome apie šios vakcinos efektyvumą, tačiau kai susiduri su problema akis į akį, reikia veikti labai greitai, apmąstyti visus lemiamus veiksnius, – kalbėjo W. Perea. – Taigi turime užtikrinti, kad surenkame visus reikiamus duomenis. Jau laikas ne kalbėti, o veikti.“


Mokslininkai vienbalsiai sutinka, kad reikia rauti problemos šaknį: gerinti geriamojo vandens bei kitas sanitarines sąlygas. Kadangi tam reikia labai daug laiko ir sąnaudų, vakcina yra puiki gelbėjimo priemonė epidemijų metu. „Tai puikus ginklas, turime juo naudotis“, – teigė W. Perea.


Nature doi:10.1038/nature.2012.10801


http://www.nature.com/news/cholera-vaccine-deployed-to-control-african-outbreak-1.10801