Imuninė sistema apsaugo mūsų organizmą nuo įvairiausių bakterijų bei virusų, tačiau dar reikalingos kitokios ląstelės, apsaugančios organizmą nuo mūsų pačių imuniteto. Perdėtai agresyvus imuninis atsakas sukelia įvairių sutrikimų – nuo autoimuninių ligų iki transplantuotų organų atmetimo. Pagaliau mokslininkai identifikavo naują ląstelių grupę, kuri ir yra atsakinga už imuninės sistemos pristabdymą, bent jau trumpam, rašo Science.com.
Paslaptingosios ląstelės yra reguliacinės T ląstelės (sutr. Treg). Mokslininkai jau žinojo, kad Treg turi imunitetą prislopinančių savybių. Tyrimuose paaiškėjo, kad Treg užbėga už akių dažnai mirtinai „transplantato prieš šeimininką“ (transplantato ląstelės atakuoja recipiento ląsteles) komplikacijai. Kelios mokslininkų grupės dabar stengiasi išsiaiškinti, ar Treg injekcijos galėtų sutramdyti atmetimo reakcijas didesnių organų, pvz., inkstų. Kad prislopintų imuninę sistemą, Treg ląstelės prisijungia prie baltymo TIM-3, esančio T helperių paviršiuje. T helperiai savo ruožtu žūsta kontratakuodami patogeną.
Nustatyti šiam efektui gyvūnams mokslininkai perkėlė Treg, turinčius TIM-3 baltymą, į pelių organizmą iškart po atliktos odos persodinimo operacijos. Treg baltymai taip apsunkino imuninės sistemos veiklą, kad transplantato išgyvenamumas pailgėjo nuo 13 iki 19 dienų. Ilgalaikėje perspektyvoje reguliacinės T ląstelės, neturinčios specifinio baltymo, lėmė transplantato išgyvenamumą iki 120 dienų.
Produkuojančios TIM-3 baltymą T reguliacinės ląstelės yra mažiau efektyvios laiko prasme dėl labai trumpos jų gyvavimo trukmės. „Gamtoje viskas sutvarkyta pagal dėsnius: jei ląstelė turi didžiulį reguliacinį potencialą, kartu ji turi ir nepriekaištingą savęs sunaikinimo mechanizmą, – sakė imunologas iš Harvardo medicinos mokyklos Terris Stromas. – Jei tik galėtume „išjungti“ žuvimo mechanizmą, bet palikti reguliacinę funkciją, būtų be galo įdomu stebėti terapinį veikimą.“
http://news.sciencemag.org/sciencenow/2012/06/putting-the-brakes-on-the-immune.html?ref=hp