Geros naujienos gimusiems rudenį: švenčiantys gimtadienius tarp rugsėjo ir lapkričio, labiau nei kitais mėnesiais, tikėtina, sulauks ir 100 metų. Gimimo mėnuo turi įtakos vystymosi aplinkai tiek gimdoje, tiek išvydus šį pasaulį. Genetika, socioekonominiai veiksniai ir elgesys lemia ilgaamžiškumą ir bendrą sveikatą.
Mokslininkai iš Čikagos universiteto Leonidas Gavrilovas ir Natalia Gavrilova surinko daugiau nei 1500 šimtamečių, gimusių 1880–1895 m., duomenis. Buvo palygintos gimimo bei mirties aplinkybės su šimtamečių broliais, seserimis ir sutuoktiniais. Broliai atspindėtų genetinę aplinką, o sutuoktiniai dalijasi bendra aplinka suaugusiame gyvenimo etape.
Taigi rudenį gimę žmonės linkę gyventi ilgau. Buvo atsižvelgta į bendrą šalies gimstamumą, juk galėjo tiesiog taip sutapti, kad rudenį gimstamumas didesnis nei kitais metų laikais, tačiau ši galimybė nepasitvirtino.
Dauguma šimtamečių gimė rugsėjo–lapkričio mėnesiais, o mažiausiai – kovą, gegužę ir birželį. Ryškesni skirtumai buvo gimusių 1880–1889 m. nei gimusių 1889–1895 m. „Populiariausia hipotezė – sezoninės infekcijos ankstyvame amžiuje turi neigiamos įtakos gyvenimo trukmei, – samprotavo L. Gavrilovas. – Mirštamumas nuo infekcinių ligų XIX a. pabaigoje mažėjo labiausiai dėl vasaros infekcijos.“ Kitos hipotezės – vitaminų trūkumas bei hormonų pusiausvyros kitimas priklausomai nuo metų laiko.
Tyrimo rezultatai sutampa su anksčiau atliktu tyrimu Vokietijoje. Alexanderis Lerchlis iš Jacobso universiteto, Bremene, sakė: „Duomenys beveik tobulai atitinka mano tyrimo rezultatus, kuriame nustatyta daugiausia ilgaamžių, gimusių spalio–gruodžio mėnesiais“.
Journal of Ageing Research, DOI: 10.4061/2011/104616