Didžiausia problema – netinkama mityba

Ursula O’Dwyer, Airijos sveikatos departamento Sveikatingumo skatinimo politikos skyriaus patarėja sveikatingumo skatinimo politikos klausimais: ,,Turime priežastį švęsti – džiaugiamės birželio 20 d. Tarybos priimtomis išvadomis dėl mitybos ir fizinio aktyvumo. Tai ženklas, kad vis rimčiau vertiname šią didėjančią problemą: daugiau kaip pusė suaugusių europiečių turi antsvorį arba yra nutukę, vaikų antsvorio problemos tampa rimtesnės negu jų tėvų, o pernelyg daug vyresnio amžiaus žmonių kenčia dėl netinkamos mitybos.

Paneigti, kad nesveikas gyvenimo būdas labai veikia piliečių gyvenimą, nacionalinius sveikatos priežiūros biudžetus ir Europos konkurencingumą, negalima, todėl neabejotinai privalome ne tik atidžiai šią problemą stebėti, bet ir visapusiškai įsipareigoti imtis veiksmų ją spręsti.

Todėl džiaugiamės, kad išvados atitinka ir remia vaikų nutukimui skirtą veiksmų planą, dėl kurio susitarė valstybių narių atstovai, ir kad bus remiami savanoriški valstybių narių veiksmai, kuriais siekiama iki 2020 m. suvaldyti didėjančią vaikų nutukimo problemą.

Abiejuose dokumentuose valstybės narės ir Komisija raginamos remti tinkamos gyvensenos įpročius nuo ankstyvo amžiaus, skatinti sveikesnės aplinkos kūrimą, padaryti lengvai pasiekiamas sveikas alternatyvas ir mažinti vaikams skirtų rinkodaros priemonių, skatinančių vartoti maisto produktus, kuriuose yra daug sočiųjų riebalų, cukraus priedų ir druskos. Juose taip pat raginama suteikti galių šeimai, skatinti fizinį aktyvumą ir įgyvendinti daugiau sėkmingų iniciatyvų, kuriomis siekiama gerinti mitybą, didinti fizinį aktyvumą ir užkirsti kelią prastai vyresnio amžiaus žmonių mitybai.

Jau imamasi tolesnių veiksmų. Bendradarbiaujant su PSO planuojama sukurti vaikų nutukimui skirto veiksmų plano stebėjimo mechanizmą. 2015 m. numatoma pradėti įgyvendinti ES sveikatos programa grindžiamus vadinamuosius bendruosius veiksmus, kuriais bus skatinamas dalijimasis gerąja patirtimi ir priemonių rengimas. Daroma pažanga įgyvendinant Aktyvaus ir sveiko senėjimo Europos inovacijų partnerystę.

Tai, kas jau nuveikta, galima palyginti su sporto klubo kortelės įsigijimu. Vien tapus sporto klubo nariu fizinė forma savaime nepagerėja – tam iš tiesų reikia pasinaudoti turimomis galimybėmis. Turime įgyvendinti savo gerus ketinimus ir reikalauti, kad visos suinteresuotosios šalys dėtų daugiau pastangų. Bendromis pastangomis galime pasiekti tikslą, o dėl jo tikrai verta stengtis.

Parengta pagal SAM informaciją