PSO pareiškimas dėl Ebola hemoraginės karštligės

2014 m. rugsėjo 16 d. – 21 d. įvyko antrasis Pasaulio sveikatos organizacijos Ekstremaliųjų situacijų komiteto (toliau – Komitetas) narių ir patarėjų susitikimas dėl Ebola hemoraginės karštligės (EHK) protrūkio Vakarų Afrikoje – Gvinėjoje, Liberijoje, Siera Leonėje, Nigerijoje, Senegale.

Komitetas, pripažindamas ir dėkodamas už paveiktų šalių daromas pastangas, identifikavo sritis, kurioms reikia skirti daugiau dėmesio ir veiksmų. Komitetas akcentavo, kad skrydžių atšaukimai ir kiti kelionių apribojai toliau didina paveiktų šalių izoliaciją ir skatina nuostolingas ekonomines pasekmes, trukdo pagalbos ir atsako į protrūkį pastangoms, rizikuojant tolesniu tarptautiniu viruso išplitimu. Komitetas eilinį kartą pažymėjo, kad neturi būti tarptautinių kelionių ir prekybos draudimų, išskyrus apribojimus, nurodytus ankstesnėse rekomendacijose dėl EHK atvejų ir sąlytį turėjusių asmenų. Komitetas pažymėjo, kad protrūkio paveiktos šalys turi užtikrinti rekomenduojamas priemones, pvz., karantinas ir kt.

Komitetas pabrėžė, kad žūsta daug asmenų, dalyvaujančių protrūkio valdyme. Todėl paveiktų šalių sveikatos priežiūros darbuotojai turi būti aprūpinti tinkamomis asmeninėmis saugos priemonėmis, jie turi būti mokomi infekcijų prevencijos ir kontrolės. Sveikatos priežiūros darbuotojų šeimoms turi būti suteikiama parama ir prieinamos tinkamos sveikatos priežiūros paslaugos.

Ebola viruso paveiktose šalyse būtina sustiprinti standartinių EHK kontrolės priemonių (ankstyvą atvejų nustatymą, sąlytį turėjusių asmenų sekimą, saugų mirusiųjų laidojimą) įgyvendinimą pasitelkiant ir gyventojus.

Komiteto pareiškime teigiama, kad visos pasaulio šalys turi stiprinti pasiruošimą, patvirtinti pasiruošimo planus ir patikrinti pasiruošimo būklę imituojant situacijas ir organizuojant sveikatos priežiūros personalo mokymus.
Atsižvelgdama į esamą situaciją ir turimą informaciją, Pasaulio sveikatos apsaugos organizacija deklaravo, kad EHK protrūkis Vakarų Afrikos valstybėse išlieka tarptautinio masto ekstremalia visuomenės sveikatai situacija. Kitas situacijos vertinimas bus atliktas po trijų mėnesių.

ULAC pranešimas