Funkcinės magnetinio rezonanso tomografijos (fMRT) taikymas sparčiai didėja įvairių sąmonės būsenų tyrimuose. Autogeninė treniruotė (AT) yra dažnai klinikoje taikomas atsipalaidavimo metodas. Tyrimo tikslas buvo ištirti smegenyse skausmo moduliacijos rodiklius AT taikymo metu ir koreliuoti gautus rezultatus su AT patirtimi ir stimulo stiprumu.
Trylika savanorių, susipažinusių su AT atlikimo technika, buvo ištirti kartu taikant fMRT ir skausmingą elektrinę stimuliaciją ieškant skirtumų ramybės būsenoje ir elektrinės stimuliacijos metu. Taip pat tyrimas buvo taikytas be AT tiriant tuos pačius parametrus. Buvo matuotas skausmingos stimuliacijos stiprumas ir moduliacijos efektas taikant AT.
Taikant elektrinę stimuliaciją be AT, fMRT nustatyta vidurinė juostinio vingio aktyvacija, dešinioji antrinė sensorinė, dešinė papildoma motorinė, dešinioji gumburo ir kairioji uodeginio branduolio aktyvacija. Taikant AT, pasiekta tik kairioji salelės ir papildoma motorinė žievės aktyvacija. Porinis t-testas parodė skausmo susietą aktyvaciją vidurinėje juostinio vingio dalyje, užpakalinėje juostinio vingio dalyje ir kairėje priekinėje salelės dalyje, kai nebuvo taikyta AT, bei kairės kaktinės žievės ventrolateralinės dalies aktyvacija, kai AT buvo taikoma. Užpakalinės juostinio vingio žievinės dalies ir gumburo aktyvacija koreliavo su elektrinės stimuliacijos amplitude.
Šis tyrimas parodė skausmo signalo apdorojimo smegenyse kitimus taikant AT. Tai galėtų atspindėti smegenyse koreliacijas tarp įvairių skausmingų stimulų apdorojimo tiems pacientams, kurie yra įvaldę AT technikas. Tačiau, tyrime nesant kontrolinės grupės, galutinių išvadų daryti negalima, būtini tolesni tyrimai.
Parengta pagal: Naglatzki ir kt. European Journal of Pain, Volume 16, Issue 9, pages 1293–1301, October 2012