Stokholmo (Švedija) Karolinska institute Nobelio komiteto medicinai ir fiziologijai sekretorius U. Lendahlis paskelbė prestižinės mokslo premijos 2015 metų laureatus. Nobelio premijos viena dalimi dalinsis Wiljamas C. Campbellas ir Satoshi Omura, sukūrę vaistus nuo dramblialigės, o kitą premijos dalį gaus Youyou Tu – už vaistus nuo maliarijos.
Japonas mikrobiologas S.Omura iš dirvos paėmė tūkstančius Streptomyces bakterijų mėginių, atrinko 50 perspektyviausių. Juos nusiuntė į JAV, W. C. Campbello laboratoriją, kur buvo atrinkta viena bakterijos atmaina, gaminusi medžiagą, kuri itin efektyviai naikina parazitus gyvūnų organizmuose. Medikas išskyrė veikliąją šios bakterijos gaminamą medžiagą avermektiną, ją patobulino ir išrado ivermektiną. To dėka smarkiai sumažintas sergamumas dramblialige ir paupių aklumu.
Vaistas buvo toks efektyvus (vienos dozės pakanka ne tik išnaikinti organisme ligos sukėlėją, bet ir įgyti metus trunkantį imunitetą), kad šios ligos dabar jau yra beveik išnykusios.
Maliarija – viena grėsmingiausių ligų pasaulyje – anksčiau gydyta chlorokinu ir chininu. Šių medžiagų veiksmingumas mažėjo, o sergamumas maliarija ėmė augti. Kinijos tradicinės medicinos specialistė Y. Tu, atlikusi milžinišką medicininių augalų efektyvumo gydant gyvūnų maliariją, tyrimą, atrinko saldųjį kietį (Artemisia annua), iš kurio išskyrė artemisininą. Tai efektyvus junginys, greitai sunaikinantis maliariją sukeliančius pirmuonis.
emedicina.lt inf.