Vidudienio pogulis naudingas sveikatai: mažina kraujospūdį ir vaistų poreikį

Dienos pogulio miegas naudingas sveikatai, nes, kaip rodo naujausi tyrimai, susijęs su mažesniu kraujospūdžiu ir vartojamų antihipertenzinių vaistų kiekiu.

Anglų poetas ir dailininkas Viljamas Bleikas (William Blake, 1757–1827) yra sakęs, kad mąstyti geriausia rytą, dirbti – dieną, valgyti vakare, o miegoti – naktį. Vis dėlto naujausi mokslo tyrimai rodo, kad dienos miegas palankiai veikia žmogaus sveikatą. Nusnausti dieną mėgo du garsūs Jungtinės Karalystės premjerai. Vinstonas Čerčilis sakydavo, kad tarp priešpiečių ir pietų kiekvienam privalu bent trumpai pamiegoti. Margaret Tečer prašydavo netrukdyti jos apie 3 valandą po pietų. Dr. Manolis Kallistratos ir bendr. atliktas tyrimas liudija, kad V. Čerčilis ir M.Tečer buvo teisūs: dieną pamiegantys žmonės turi vidutiniškai mažesnį kraujo spaudimą ir paprastai vartoja mažiau antihipertenzinių vaistų.

 

Dienos miegas – didelė privilegija

Anot dr. M. Kallistratos, mūsų laikais dienos miegas yra didelė privilegija, padedanti atgauti jėgas įtemptoje kasdienių darbų rutinoje. Ar šis įprotis yra tik tradicija, ar iš tiesų naudingas sveikatai? Graikijos mokslininkai tyrė, kokią įtaką vidudienio miegas turi kraujospūdžiui asmenų, sergančių arterine hipertenzija. Tyrime dalyvavo 386 vidutinio amžiaus (vidurkis 61,4 m.) pacientai (200 vyrų ir 186 moterys), sergantys arterine hipertenzija.

Visiems tyrimo dalyviams buvo atliekami protokole numatyti matavimai: vidudienio miego trukmė (minutėmis), kabinetinis kraujospūdis, ambulatorinis 24 val. kraujospūdis, pulsinės bangos greitis, 2 gyvensenos įpročiai, kūno masės indeksas (KMI), išsamus elektrokardiografinis tyrimas (įskaitant kairiojo prieširdžio dydžio įvertinimą). Atskirai buvo vertinamas sistolinis ir diastolinis kraujospūdžiai. Statistiškai eliminavus kitų veiksnių, galinčių turėti įtakos kraujospūdžio dydžiui (amžių, lytį, KMI, rūkymą, druskos, alkoholio, kofeino vartojimą, fizinį aktyvumą), nustatyta, kad dieną miegantys asmenys turėjo vidutiniškai 5 proc. žemesnį (6 mm Hg) 24 val. ambulatorinį sistolinį kraujospūdį lyginant su asmenimis, nemiegančiais dieną. 

Dieną miegantys žmonės, palyginti su dieną nemiegančiais tyrimo dalyviais, turėjo 4 proc. (5 mm Hg) mažesnį sistolinį kraujospūdį pabudimo metu ir 6 proc. (7 mm Hg) mažesnį nakties miego metu. Nors šie sistolinio kraujospūdžio skirtumai iš pažiūros nedideli, reikia turėti omenyje, kad, kaip įrodyta tyrimais, netgi nedidelis (2 mm Hg) sistolinio kraujospūdžio sumažėjimas širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų riziką gali sumažinti 10 proc.

Dr. M. Kallistratos ir bendr. nustatė, kad dieną miegantys žmonės turėjo 11 proc. mažesnį pulsinės bangos plitimo greitį, o jų kairiojo prieširdžio skersmuo buvo 5 proc. mažesnis lyginant su dieną nemiegančiais asmenimis. Anot dr. M. Kallistratos, tyrimo rezultatai duoda pagrindo teigti, kad dienos miegas sumažina hipertenzijos žalą arterijoms ir širdžiai. Dienos miego trukmė taip pat buvo susijusi su hipertenzijos parametrais. Asmenys, kurie dieną miegojo vidutiniškai 60 minučių, turėjo 4 mm Hg mažesnį vidutinį 24 val. ambulatorinį sistolinį kraujospūdį lyginant su dieną nemiegančiais  žmonėmis. „Vyturių“ dienos miegas buvo vidutiniškai 17 minutėmis ilgesnis lyginant su „pelėdomis“. Tyrimas parodė, kad ne tik įprotis miegoti dieną, bet ir ilgesnė dienos miego trukmė buvo susiję su mažesniu kraujospūdžiu. Dieną miegančių asmenų kraujospūdis buvo ženkliai sumažėjęs, o nakties miegas buvo susijęs su geresnėmis sveikatos baigtimis. Taip pat nustatyta, kad diena pamiegantys hipertenzija sergantys žmonės vartojo vidutiniškai mažiau antihipertenzinių vaistų lyginant su dieną nemiegančiais. Anot dr. M. Kallistratos, tyrimas parodė, kad vidudienio miegas:

  • buvo susijęs su mažesniu 24 val. ambulatoriniu kraujospūdžiu;

  • ženklesniu nakties kraujospūdžio sumažėjimu;

  • mažesniu žalingu kraujospūdžio poveikiu arterijoms ir širdžiai.

Nustatyta: kuo ilgesnis vidudienio miegas, tuo mažesnis sistolinis kraujospūdis, todėl galbūt mažiau reikia vaistų kraujospūdžiui sumažinti.

Pagal www.escardio.org, 2015 m. Europos kardiologų draugijos kongreso spaudos pranešimus