Sevilija, Ispanija, 2015 m. gruodžio 5 diena. Kasmetiniame Europos kardiologų draugijos ir Europos kardiovaskulinio vaizdinimo asociacijos (European Association of Cardiovascular Imaging, EACVI) susitikime, kuris vyko 2015 m. gruodžio 2–5 d. Sevilijoje (Ispanijoje), paskelbta apie būtinybę iš Lotynų Amerikos atvykstančius migrantus tikrinti dėl Chago ligos. Pabrėžiama, kad sergantieji Chago liga turi staigios mirties riziką. Ispanijoje Chago liga dažniausiai susergama motinai užkrėtus kūdikį. Medikų dėmesio ypač reikalingos jaunos, planuojančios pastoti, moterys.
Chago liga yra gyvybei pavojinga patologija, sukeliama pirmuonių Trypanosoma cruzi (T. cruzi). Pirmą kartą šią ligą aprašė Carlos Chagas 1909 metais Brazilijoje. Lotynų Amerikoje Chago liga turi endeminį pobūdį, čia ją platina kraujasiurbiai vabzdžiai, dažniausiai gyvenantys prastos konstrukcijos pastatų sienų plyšiuose. Iki 40 proc. pacientų Chago liga įgauna lėtinį pobūdį, pažeidžia širdį, žarnyną ir gali sukelti staigiąją mirtį.
Tyrimai parodė, kad apie 4,2 proc. Europoje gyvenančių išeivių iš Lotynų Amerikos yra infekuoti Chago ligos sukėlėjų. Iš visų Europos šalių daugiausia infekuotųjų gyvena Ispanijoje – nuo 50 iki 70 tūkst. Už Lotynų Amerikos ribų Chago liga dažniausiai užsikrečiama motinai sukėlėją perdavus kūdikiui nėštumo metu. Madrido universiteto La Paz – Carlos III ligoninės kardiologas dr. Carlosas A. Alvarez-Ortega sako, kad Ispanijoje gyvena nemažai žmonių, sergančių Chago liga, visi jie turi didelę staigiosios mirties riziką. Tai verčia medikus išsamiau tirti šią ligą ir ieškoti priemonių apsaugoti pacientus nuo mirties.
Madrido universiteto ligoninės Tropinių ligų ir kelionių medicinos departamente atliktas tyrimas, kuriam vadovavo dr. Elena Refoyo, parodė, kad dalis savanoriškai į kliniką atėjusių pasitikrinti emigrantų (145), atvykusių iš Lotynų Amerikos (Bolivijos), turėjo teigiamus T. cruzi testus. Pastarieji buvo nusiųsti išsamesnio tyrimo pas kardiologą. Pasak dr. C. Alvarez-Ortegos, dauguma infekuotųjų neturėjo ligos simptomų, tačiau buvo girdėję apie Chago ligą – kad ji potencialiai mirtina ir paplitusi tame regione, iš kurio jie atvyko. Klinikoje dėl galimos T. cruzi infekcijos buvo tiriami visi norintieji, dažnai šeimomis, bet daugiausia dėmesio skirta jaunoms moterims, kurios ketino pastoti ir gimdyti, daugelis jų žinojo, kad prenatalinė T. cruzi infekcija keltų didelę riziką būsimam jos kūdikiui. Į kliniką atvykę asmenys buvo tiriami daugiausia dėl galimų kardiologinių Chago ligos simptomų.
Kardiologinio ištyrimo metu pacientai buvo nuodugniau apklausiami: iš kokios šalies atvyko, ar šeimoje nebuvo sergančių Chago liga, ar nepasitaikė staigiosios mirties atvejų ir kt. Tiriamiesiems buvo atliekama transtorakalinė elektrokardiografija (TTE), įprastinė elektrokardiografija (EKG), bendrasis fizikinis ištyrimas. Nustačius patologiškai pakitusią TTE arba EKG, buvo atliekama širdies magnetinio rezonanso tomografija, siekiant nustatyti galimą širdies raumens randą, sukeltą Chago ligos. Pacientams taip pat buvo atliekama 24 val. Holterio ritmo stebėsena, siekiant išaiškinti galimą aritmiją, pirmiausia – Chago ligai būdingą bradikardiją.
Infekuotųjų T. cruzi amžiaus vidurkis buvo 43 m., 68 proc. jų buvo moterys, 93 proc. – emigrantės iš Bolivijos. Daugiau nei 1/3 pacientų (34 proc.) turėjo nenormalią EKG, iš jų 31 proc. nustatyta bradikardija. Iš širdies elektrinio laidumo sutrikimų dažniausiai pasitaikė dešiniosios Hiso pluošto kojytės blokada.
Daugiau nei 38 proc. pacientų nustatyta patologiškai pakitusi TTE, iš jų 34 proc. – kairiojo prieširdžio išsiplėtimas, beveik 15 proc. – diastolinė disfunkcija. Praktiškai nė vienas pacientas neturėjo hipertenzijos, nors padidėjęs kraujospūdis yra dažniausia prieširdžių dilatacijos priežastis bendrojoje populiacijoje. Todėl mokslininkai padarė išvadą, kad šiems jauniems simptomų neturintiems emigrantams iš Lotynų Amerikos nustatyti Chago liga sergančių pacientų mirties per ateinančius 4 metus riziką apibrėžia Rassi skalė. Madride atlikto tyrimo duomenimis, 94 proc. T. cruzi infekuotų jaunų asmenų turėjo labai nedidelę (4 proc.) mirties per 4 metus riziką, 4 proc. – vidutinę riziką, o 2 proc. – labai didelę riziką.
Pasak dr. C. Alvarez-Ortegos, tyrimas parodė, kad Chago liga sergantys pacientai dažnai jaučiasi visai sveiki, nors jų širdis jau būna pažeista infekcijos, todėl ligą reikėtų pradėti gydyti kuo anksčiau. Vis dėlto esant sunkiam širdies pažeidimui Chago ligos gydymas tampa iššūkiu, nes susijęs su nepageidaujamų šalutinių poveikių rizika.
Visiems iš Lotynų Amerikos atvykusiems Ispanijoje gyvenantiems asmenims, pirmiausia jaunoms moterims, ekspertai pataria tirtis dėl galimos Chago ligos ir širdies pažeidimo. Laiku diagnozuota T. cruzi infekcija ir efektyvus gydymas gali išgelbėti infekuotų žmonių gyvybę ir apsaugoti nuo sunkių pasekmių jų būsimus kūdikius.
ENDS