Kiek saugūs uroginekologinėje chirurgijoje naudojami chirurginiai tinkleliai?

Europos urologų asociacijos generalinis sekretorius ir Atsirandančių ir nustatomų naujų pavojų sveikatai mokslinio komiteto Nuomonės dėl chirurginių tinklelių pranešėjas, medicinos mokslų daktaras, prof. Christopher Chapple

Chirurginių tinklelių naudojimas uroginekologinėje chirurgijoje tampa vis įprastesnis, tačiau vis dažniau pranešama ir apie su jų naudojimu susijusį nepageidaujamą poveikį, pvz., infekcijas, audinio eroziją, tinklelio atsidengimą, tinklelio susitraukimą, skausmą ir lytinės funkcijos sutrikimą. Todėl Europos Komisija savo nepriklausomo Atsirandančių ir nustatomų naujų pavojų sveikatai mokslinio komiteto (SCENIHR) paprašė įvertinti pavojus sveikatai, susijusius su chirurginių tinklelių naudojimu.

Portalo „Sveikata-ES“ informacinis biuletenis 166

SCENIHR persvarstė įvairias dubens dugno sutrikimų gydymo galimybes išnagrinėjęs naujausią mokslinę literatūrą šia tema ir mokslo draugijų bei sveikatos priežiūros institucijų gaires, įvertinęs ir nechirurginius, ir chirurginius gydymo metodus bei įvairių rūšių tinklelius. Parengtoje nuomonėje daugiausia dėmesio skiriama uroginekologinėje chirurgijoje naudojamų chirurginių tinklelių pavojams sveikatai, kaip nustatyti didelės rizikos pacientų grupes ir kokie yra vertinimo poreikiai.

SCENIHR nustatė, kad klinikiniai tinklelių implantavimo rezultatai priklauso nuo įvairių veiksnių, pavyzdžiui, medžiagos savybių, produkto dizaino, tinklelio dydžio, implantavimo būdo, paciento ypatybių, susijusių procedūrų (pvz., histerektomijos) ir chirurgo patirties. Renkantis tinkamą gydymą turėtų būti atsižvelgiama į juos visus.

Vertinant sintetinių tinklelių pavojus sveikatai reikia aiškiai atskirti mažesnius pavojus, susijusius su šlapimo nelaikymo dėl įtampos operacija naudojant raištį, nuo pavojų, susijusių su dubens organų prolapso operacija naudojant tinklelį.

Remdamasis savo turimais duomenimis, SCENIHR pritaria tolesnėms operacijoms naudojant sintetinius raiščius šlapimo nelaikymo dėl įtampos atvejais, nes tai priimta procedūra, įrodytas jos veiksmingumas ir saugumas daugumai pacientų, kurių šlapimo nelaikymo dėl įtampos laipsnis yra vidutinis arba sunkus, kai jas atlieka patyrę ir tinkamai kvalifikuoti chirurgai.

Tačiau SCENIHR nepritaria sintetinių tinklelių naudojimui per makštį gydant moterų dubens organų prolapsą. Dėl didesnių pavojų, susijusių su tokios rūšies operacija, jie turėtų būti naudojami tik tais atvejais, kai kitos chirurginės procedūros buvo arba manoma, kad būtų, neveiksmingos.

Iš pavojų, apie kuriuos pranešta, vertinimo matyti, kad 1 tipo polipropileniniai tinkleliai yra tinkamiausi sintetiniai tinkleliai implantavimui per makštį, o 1 tipo polipropileniniai ir 3 tipo poliesteriniai tinkleliai yra tinkamiausi implantavimui per pilvą.

Siekiant, kad visų chirurginių procedūrų, ir ypač tokio pobūdžio procedūrų, rezultatai būtų optimalūs, itin svarbi tinkama pacientų atranka ir konsultavimas.

SCENIHR rekomenduoja, kad visoms procedūroms, kai įmanoma, būtų naudojamas kuo mažesnis tinklelio kiekis, ir įdiegti chirurgams skirtą sertifikavimo sistemą, grindžiamą esamomis tarptautinėmis gairėmis ir nustatytą bendradarbiaujant su atitinkamomis Europos chirurgų asociacijomis.

Išsamus įvertinimas ir daugiau informacijos apie chirurginių tinklelių naudojimą uroginekologinėje chirurgijoje pateikiama galutinėje nuomonėje, kuri buvo paskelbta 2015 m. gruodį po viešų konsultacijų dėl pirminės nuomonės. Paskelbta ir lengvai suprantama nuomonės suvestinė.

http://ec.europa.eu/dgs/health_food-safety/dyna/enews/enews.cfm?al_id=1656

Portalo „Sveikata-ES“ informacinis biuletenis 166