Temporomandibuliniai sutrikimai (TMS) gali būti susiję su pačių respondentų teikiama informacija apie kaulų ir raumenų sistemos skausmus. Todėl tyrimo tikslas buvo ištirti TMS klinikinių požymių sąsajas su pačių pacientų nusakytu skausmu kitose kūno vietose bei suskirstyti skausmą į grupes pagal aiškius profilius ir būkles, įskaitant TMS paplitimą bendrojoje populiacijoje.
Nacionalinė sveikatos 2000 apklausa buvo atlikta 2000–2001 m. Suomijoje. Apklausti 6227 vyresni nei 30 metų amžiaus asmenys. Informacija apie skausmą įvairiose kūno vietose buvo surinkta atsakant į klausimyną. TMS klinikiniai požymiai ir skausmo kitose srityse sąsajos buvo analizuojamos taikant chi kvadrato testą ir logistinę regresijos analizę. Latentinės klasės analizė (LKA) buvo naudojama sukuriant natūralias grupes, kuriose asmenys jautė panašaus pobūdžio skausmą. Rezultatai: palpacinis kramtymo raumenų skausmas koreliavo su nugaros, kaklo, pečių ir sąnarių skausmu. Temporomandibulinio sutrikimo (TMS) palpacinis skausmas koreliavo su nugaros, kaklo, pečių ir kitų sąnarių skausmu. Šios sąsajos iš esmės nepasikeitė po korekcijos grupuojant. Grupuojant pagal LKA, nustatyta, kad 5,8 proc. tiriamųjų patyrė išplitusį skausmą, susijusį su TMS. Tikimybė patekti į šią grupę buvo didesnė moterims bei ilgai sergantiems asmenims.
Išvados: TMS klinikiniai požymiai siejasi su keliose vietose patiriamu skausmu. Moteriška lytis ir sutrikusi sveikatos būklė buvo ypač susijusi su išplitusio skausmo atsiradimu.
Kirsi Sipilä, Anna Liisa Suominen, Pentti Alanen, Markku Heliövaara, Pekka Tiittanen, Mauno Könönen.European Journal of Pain 15 (2011) 1061–1067