Siekiant geresnės diabeto prevencijos ir valdymo. Bendrieji veiksmai CHRODIS.

Marina Maggini (Nacionalinis sveikatos institutas, Roma, Italija) ir Jelka Zaletel ((Nacionalinis visuomenės sveikatos institutas, Liublijana, Slovėnija)

Diabetas – plačiai paplitusi ir sunki liga. Naujausiais Tarptautinės diabeto federacijos duomenimis, 2015 m. pasaulyje ja sirgo 415 milijonų suaugusiųjų (20–79 metų). Tai maždaug 9 % šios amžiaus grupės žmonių. Numatoma, kad jei nebus imtasi jokių veiksmų, 2040 m. diabetu sirgs maždaug 642 mln. žmonių. Europos Sąjungoje diabetu sergančių žmonių yra nuo 4–4,5 % Lietuvoje, Estijoje ir Airijoje iki beveik 10 % Kipre, Maltoje ir Portugalijoje.

Portalo „Sveikata-ES“ informacinis biuletenis 172

Dėl diabeto didėja daugelio sunkių sveikatos sutrikimų rizika, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ligų, aklumo, neuropatijos, pėdų opos, nefropatijos. Tačiau pakeitus asmenų, kuriems rizika susirgti diabetu yra didelė, gyvenimo būdą, galima išvengti didelės dalies II tipo diabeto (jis yra dažnesnis) atvejų arba gerokai nutolinti ligos pradžią. Be to, daugeliui diabetu sergančių žmonių pavyksta išvengti komplikacijų arba jas atitolinti gydantis, keičiant gyvenimo būdą ir veiksmingai save kontroliuojant.

2014 m. pradėti Lėtinių ligų problemų sprendimo ir sveiko senėjimo visais gyvenimo etapais skatinimo bendrieji veiksmai (JA-CHRODIS) yra atsakas į Europos Komisijos raginimą suvienyti jėgas labiausiai paplitusių lėtinių ligų prevencijos ir gydymo srityje. Diabetas pasirinktas kaip pavyzdys, kurį nagrinėjant siekiama gerinti lėtinėmis ligomis sergančių žmonių sveikatos priežiūrą. Pagrindinis tikslas – naudojantis turimomis žiniomis pagerinti šalių koordinavimą ir bendradarbiavimą, kad su diabetu būtų kovojama keičiantis gerąja patirtimi.

Vykdant bendruosius veiksmus JA-CHRODIS, apžvelgti Europos nacionaliniai diabeto planai ir parengtas politikos informacinis dokumentas, kurio paskirtis – nustatyti, kokie veiksniai gali padėti rengti ir įgyvendinti nacionalinius diabeto planus bei užtikrinti rezultatų tvarumą. Europos šalys, kad ir laikydamosi skirtingo požiūrio, padarė pažangą sistemingo politinio diabeto problemų sprendimo srityje. Įgyta patirtis gali padėti šalims parengti sėkmingai įgyvendinamas išsamias diabeto ir visų lėtinių ligų prevencijos ir gydymo strategijas.

SAM informacija