Du komitetai sujungti į vieną, paskirti nauji nariai, tačiau mokslinių komitetų vaidmuo nepakito

Europos Komisijos Sveikatos ir maisto saugos generalinio direktorato generalinis direktorius Xavier Prats Monné

Balandžio pabaigoje įvyko Europos Komisijos nepriklausomų mokslinių komitetų naujų narių susitikimas. Man buvo malonu dalyvauti šiame renginyje ir pasveikinti ekspertus, kurie ateinančius penkerius metus padės Komisijai priimti faktais grindžiamus sveikatos, aplinkos ir vartotojų apsaugos politikos sprendimus. Tokiu metu, kai moksliškai pagrįstų sprendimų priėmimas nėra savaime suprantamas dalykas, sunku būtų pervertinti komitetuose dirbančių ekspertų vaidmens, darbo, kruopščių jų tyrimų svarbą. Jie užtikrina, kad išvados būtų kritiškai įvertinamos, tikrinamos ir grindžiamos įrodymais.

Siekiant didinti veiksmingumą ir išvengti veiklos dubliavimo, padaryta ir struktūrinių pokyčių: buvęs Sveikatos ir aplinkos mokslinis komitetas ir buvęs Atsirandančių ir nustatomų naujų pavojų sveikatai mokslinis komitetas sujungti į vieną Esamų ir naujų pavojų sveikatai ir aplinkai mokslinį komitetą. Vartotojų saugos mokslinio komiteto struktūra ir tikslas lieka nepakitę.

Paraiškas tapti komitetų nariais atsiuntė daugiau kaip 350 mokslininkų.Tai rodo, kokį gerą vardą turi komitetai. Nebuvo lengva išsirinkti iš tokios didelės talentingų kandidatų iš viso pasaulio grupės, tačiau dabar džiaugiuosi matydamas, kad atrinkti 34 komitetų nariai (po 17 į kiekvieną komitetą) turi didžiulę patirtį, yra įvairių tautybių, kad pasiekta lyčių pusiausvyra ir dar kartą paskirtų bei visai naujų narių pusiausvyra. Be to, svarbu, kad komitetų nariai neturėtų išankstinių nuostatų ir kad nebūtų galimų interesų konfliktų. Tik tuomet jie galės konsultuoti Europos Komisiją moksliniu požiūriu sudėtingais ir politiškai opiais klausimais.

Kokį darbą dirbs komitetų nariai? Jie nagrinės ir vertins atitinkamus mokslinius duomenis, kuriais remiantis būtų galima daryti išvadas, vertins galimą riziką ir teiks faktais grindžiamas rekomendacijas. Taip jie padės apsaugoti ES piliečių sveikatą ir kartu skatinti inovacijas, darbo vietų kūrimą ir ekonomikos augimą ES.

Jie padidins jau ir dabar įspūdingą mokslinių nuomonių, už kurias turime būti dėkingi anksčiau dirbusiems ekspertams, skaičių. Nuo įsteigimo 1978 m. moksliniai komitetai priėmė per tūkstantį nuomonių. Tarp neseniai nagrinėtų temų – galimi pavojai dėl soliariumų, elektromagnetinių laukų, tabako priedų, chirurginių tinklelių, metalinio artikuliacinio paviršiaus klubo sąnario protezų. Tai tik kelios temos, iš kurių matyti, kokie įvairūs ES piliečiams svarbūs klausimai nagrinėjami moksliniuose komitetuose.

http://ec.europa.eu/dgs/health_food-safety/dyna/enews/enews.cfm?al_id=1685