Australijos ANG chirurgas ir tinklaraštininkas Erikas Levis (Eric Levi) linksmai aprašo tai, ko jis išmoko iš savo kirpėjo, kad taptų geresniu gydytoju.
„Gyvenime aš buvau pas kirpėją daugybę kartų (tai ženklas, kad vis dar neplinku). Nesu išrankus, kai turiu 18 minučių ir 30 sekundžių savo dienotvarkėje, keliauju į artimiausią kirpėjo ar stilisto saloną. Neieškau nieko prabangaus ar ypatingo. Žinau, kaip atrodau, ir joks kirpėjas negali to pabloginti ar pagerinti. Visai atvirkščiai nei mano ANG ligų gydytojos kolegės – joms 4 valandos ir 400 eurų už kirpėjo paslaugas atrodo visiškai normalu, nors kas iš tos šukuosenos, jeigu ant jos reikia užsimaukšlinti chirurginę kepurę.
Kai paskutinį kartą kirpausi, atkreipiau dėmesį, ko galima pasimokyti iš kirpėjų. Kad ir kaip būtų keista, mūsų specialybės panašios. Aš ir mano kirpėjas gyvenime turime vykdyti tą pačią misiją: koreguoti žmogaus galvos ir kaklo netvarką. Jis ir aš įvertiname savo ,,pacientus“, pasinaudodami patirtimi, nustatome, kaip galime pagelbėti klientams grįžus namo jaustis gerai.“ Erikas Levis akcentuoja šias 7 pamokas, kuriais reikėtų išmokti iš kirpėjų.
- 1. Viskas kliento patogumui
Kai mes nueiname pas kirpėją, jis visada paklausia, kaip mums sekasi, ar gera diena arba kitų panašių paprastų klausimų. Tęsdamas pašnekesį, dar paklausia, kaip norėtume atrodyti, kaip apkirpti ar sušukuoti. Pasitinka kaip seniai matytą draugą. Mes dažniausiai kalbame apie gyvenimo aktualijas, svarbius įvykius ar tiesiog apie nieką. Tai žmogų atpalaiduoja, nors juk nuo to, kuris dirba su žirklėmis virš mūsų galvos, priklausys, kaip atrodysime ateinančias 4 savaites. Draugiškas pašnekesys priverčia pasijusti bičiuliu. Tai puiki pamoka mums, chirurgams. Visiems reikia išmokti ,,mažo pašnekesio“ meno – tai nuramina pacientus. Jie jaučiasi kaip žmonės, o ne kaip dar vienas ligos atvejis. Be to, tai pagyvina konsultaciją ir suteikia jai naują atspalvį.
- 2. Švelnumas, švelnumas, švelnumas
Tai, kaip kirpėjas laiko ar sukioja galvą kerpant, pamoko mus, jog turime būti švelnūs per pacientų patikras. Galvos ir kaklo ištyrimas dažniausiai būna nemalonus. Pacientams nepatinka, kai jų galvas liečia gydytojas. Juk mes savo kūną laikome privačia nuosavybe, ir niekam nevalia prie jo lįsti. Geras kirpėjas žino, kaip švelniai elgtis su savo klientais. Geras ANG chirurgas irgi turėtų žinoti.
- 3. Atkreipti dėmesį į detales
Turbūt to net nereikia sakyti, taip ? Geras kirpėjas, atlikdamas savo darbą, apžiūrės iš visų kampų, pašalins visus trūkumus ir baigs tik tada, kai bus pasiektas tobulumas. Mes turime sau ,,įsiskiepyti“ tokį pat mentalitetą. Pradedant ištyrimu, paruošimu operacijai, užmigdymu, pirmu pjūviu, rekonstrukcija, užsiuvimu, sutvarstymu ir baigiant beskausmiu nubudimu po narkozės.
- 4. Naudoti tinkamas priemones tinkamu laiku
ANG chirurgija – tai specialybė, kurioje turime puikių įrankių ir įrangos. Tačiau įrankiai lieka tik įrankiais. Bet profesionalo rankose jie tarsi atgyja ir ima kurti magiją. Išsirinkus tinkamus įrankius tinkamu metu, chirurgija tampa menu – gryna tobulybe. Didingiausi įvykiai chirurgijoje įvyksta tada, kai matome puikų specialistą, kuris pasiėmęs paprasčiausią įrankį sugeba vandenį paversti vynu.
Plačiau apie tai skaitykite „Otorinolaringologijos aktualijos“ 2016 m. Nr. 1