Remdamasi ankstesnėmis iniciatyvomis skatinti laisvą ne asmens duomenų judėjimą bendrojoje skaitmeninėje rinkoje, Europos Komisija šiandien pateikia pasiūlymą dėl priemonių, kuriomis siekiama didinti duomenų prieinamumą Europos Sąjungoje.
Duomenimis grindžiamos inovacijos suteikia piliečiams galimybę lengvai susipažinti su savo sveikatos duomenimis ir juos tvarkyti, o valdžios institucijoms – galimybę geriau panaudoti duomenis atliekant mokslinius tyrimus, vykdant ligų prevenciją ir reformuojant sveikatos sistemas.
Šiandien teikiami pasiūlymai grindžiami 2018 m. gegužės 25 d. pradėsimu taikyti Bendruoju duomenų apsaugos reglamentu. Bus užtikrinta:
· geresnė prieiga prie viešojo sektoriaus duomenų ir geresnės pakartotinio jų naudojimo galimybės. Naujosiomis taisyklėmis apribojamos išimtys, suteikiančios viešosioms įstaigoms galimybę už pakartotinį jų duomenų naudojimą imti mokestį, kurio suma viršija ribines duomenų platinimo sąnaudas. Taip pat sudaromos palankesnės sąlygos pakartotinai naudoti atviruosius mokslinių tyrimų duomenis, gautus naudojantis viešuoju finansavimu, o valstybės narės įpareigojamos parengti atvirosios prieigos politiką. Naujosiose taisyklėse reikalaujama prireikus techniniais sprendimais, kaip antai programų sąsajomis, užtikrinti prieigą prie duomenų tikruoju laiku;
· keitimasis duomenimis 2018 m. Parengtomis naujomis rekomendacijomis atsižvelgiama į politikos ir technologijų pokyčius, įvykusius nuo tada, kai buvo pateiktas paskutinis Komisijos pasiūlymas dėl prieigos prie mokslinės informacijos ir tos informacijos išsaugojimo. Jose pateikiama gairių dėl atvirojo mokslo tikslus atitinkančios atvirosios prieigos politikos įgyvendinimo, mokslinių tyrimų duomenų ir duomenų tvarkymo, Europos atvirojo mokslo debesijos kūrimo ir teksto bei duomenų gavybos;
· įmonių keitimasis privačiojo sektoriaus duomenimis tarpusavyje ir dalijimasis jais su valdžios sektoriumi. Naujame komunikate „Bendros Europos duomenų erdvės kūrimas“ Europos Sąjungoje veiklą vykdančiomis įmonėms pateikiama rekomendacijų dėl teisinių ir techninių principų, kuriais turėtų būti grindžiami keitimosi ir dalijimosi duomenimis ryšiai privačiajame sektoriuje;
· piliečių sveikatos priežiūros duomenų apsauga kartu skatinant bendradarbiavimą Europoje. Europos Komisija pateikia veiksmų planą, kuriuo didžiausias dėmesys piliečių sveikatos duomenų srityje skiriamas piliečiams. Tai daroma: užtikrinant, kad piliečiai galėtų susipažinti su savo sveikatos duomenimis ir suteikiant jiems galimybę tais duomenimis keistis tarpvalstybiniu mastu; numatant naudoti didelius duomenų rinkinius siekiant taikyti labiau atskiriems asmenims pritaikytus diagnozavimo ir medicininio gydymo metodus ir geriau numatyti epidemijas; skatinant naudoti tinkamas skaitmenines priemones, suteikiančias valdžios institucijoms galimybę geriau naudoti sveikatos duomenis atliekant mokslinius tyrimus ir reformuojant sveikatos sistemas. Pateikiamame pasiūlyme taip pat aptariamas elektroninių sveikatos įrašų sąveikumo klausimas ir mechanizmas, pagal kurį bus savanoriškai koordinuojamas keitimasis duomenimis, įskaitant genomo duomenis, ligų prevencijos ir mokslinių tyrimų tikslais.
Už sveikatą ir maisto saugą atsakingas Komisijos narys Vytenis Andriukaitis sakė: „Mūsų pasiūlymais išnaudojamos visos skaitmeninių technologijų teikiamos galimybės siekiant gerinti sveikatos priežiūrą ir medicinos mokslinius tyrimus. Tai padės lengviau susipažinti su sveikatos duomenimis ir dėl to vykdyti geresnę ligų prevenciją bei į pacientus orientuotą priežiūrą, greitai reaguoti į pandemijos grėsmes ir taikyti geresnius gydymo metodus.“
Komisija ragina Europos Parlamentą ir Tarybą priimti šiandien pateikiamus peržiūrėtų viešojo sektoriaus informacijai taikomų taisyklių pasiūlymus.
Daugiau informacijos: http://europa.eu/!DC44pr