Tyrimai rodo, kad vienakrypčio natrio gliukozės antrojo nešiklio (SGLT2) inhibitoriai sumažina didžiųjų nepageidaujamų širdies ir kraujagyslių įvykių ir hospitalizacijos dažnumą sergant širdies nepakankamumu ir 2 tipo cukriniu diabetu. Tiesa, iki šiol nėra aišku, ar SGLT2 inhibitoriai gali būti veiksmingi ir naudingi gydant kliniškai ryškų širdies nepakankamumą, taip pat ir diabetu nesergantiems pacientams.
Pranešėjas iš Beiloro universiteto Medicinos centro (Dalasas, Teksasas, JAV) dr. Miltonas Packeris 2020 m. EKD kongrese pristatydamas EMPEROR-Reduced tyrimą teigė, kad 10 mg per dieną empagliflozino, palyginti su placebu, buvo naudingi pacientams, sergantiems širdies nepakankamumu, kai sumažėjusi kairiojo skilvelio išstūmimo frakcija, nepriklausomai nuo to, ar jie sirgo diabetu. EMPEROR-Reduced tyrime dalyvavo 3 730 pacientų, sergančių širdies nepakankamumu ir gaunančių atitinkamą gydymą. Pirmenybė teikta didesnės širdies ir kraujagyslių ligų rizikos asmenims. Pagal tyrimo protokolą, N galinio smegenų natriurezinio propeptido (NT-proBNT) kiekis turėjo būti didesnis už apibrėžtąjį, kintantį priklausomai nuo kairiojo skilvelio išstūmimo frakcijos. Pavyzdžiui, kuo kairiojo skilvelio išstūmimo frakcija buvo arčiau 40 proc., tuo didesnė apibrėžta cirkuliuojančio NT-proBNP vertė.
Per vidutiniškai 16 mėnesių stebėjimo laikotarpį empagliflozino vartojusių pacientų grupėje, palyginti su placebo grupe, mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų ir hospitalizacijos dėl širdies nepakankamumo dažnumas reikšmingai sumažėjo (361 vs 462 atvejai, santykinė rizika 0,75). Empagliflozino vartojimas hospitalizacijos dėl širdies nepakankamumo riziką (poreikį) sumažino 30 proc., šalutinių nepageidaujamų renalinių poveikių (ilgalaikės lėtinės inkstų hemodializės, inkstų persodinimo, stabilaus glomerulų filtracijos greičio sumažėjimo) dažnumą – 50 proc. (santykinė rizika sumažėjo 0,5).
Hipotenzijos, hipoglikemijos ir cirkuliuojančio kraujo tūrio sumažėjimo dažnumas empagliflozino ir placebo grupėse buvo vienodas, tačiau vartojant empagliflozino dažniau pasitaikė nekomplikuotų urogenitalinio trakto infekcijų (1,3 vs 0,4 proc.).
M. Parkerio teigimu, EMPEROR-Reduced tyrimas parodė, kad SGLT2 inhibitoriai naudingi ir didelės širdies ir kraujagyslių ligų rizikos pacientams, be to, pagerina sergančiųjų širdies nepakankamumu renalines baigtis. Anot jo, tokie SGLT2 inhibitoriai, kaip empagliflozinas ar dapagliflozinas, tapo nauju gydymo standartu pacientams, sergantiems širdies nepakankamumu, kai sumažėjusi kairiojo skilvelio išstūmimo frakcija.
emedicina.lt inf.
EKD iliustracija