Pirmą kartą sukurta vakcina, stimuliuojanti imunines ląsteles ieškoti ir naikinti vėžines ląsteles ir taip skatinanti susitraukti melanoma sergančių pacientų navikus.
Skirtingai nuo gimdos kaklelio vėžio vakcinos, skirtos pastarosios ligos prevencijai, melanomos vakcina skiriama jau pasireiškus vėžiui. Vakcina taikoma kartu su standartiniu melanomos gydymu interleukinu – 2, kuris skatina imunines ląsteles atakuoti ir sunakinti piktybines ląsteles. Tuo tarpu vakciną sudaro specialus glikproteinas gp 100, randamas ant melanomos ląstelių paviršiaus, dėl to imuninės ląstelės pastebi šį baltymą ir dar aktyviau kovoja su piktybiniu procesu.
Atliekant tyrimus su šia vakcina, žmonėms su pažengusia melanoma buvo skirtas gydymas į veną švirkščiamu interleukinu – 2 bei vakcina arba placebu ir tokie kursai kartoti kas tris savaites, kol auglys susitraukė arba vėžys progresavo. Tumoro apimtis sumažėjo 22 proc. gausiems interleukino – 2 ir vakcinos derinį ir 10 proc. placebo grupės narių. Be to, vakcina pailgino laiko tarpą iki naujo vėžio augimo pradžios nuo apytiksliai pusantro mėnesio, kai taikoma tik monoterapija interleukinu – 2, iki trijų mėnesių. Nors gauti rezultatai atrodo palyginus menki, tačiau onkoterapija tobulėja mažais žingsneliais.
www.medscape.com, June 5, 2009