Itin naudingi prieskoniai, kuriuose yra eterinių aliejų, kartumo ar pikantiškumo suteikiančių medžiagų, pavyzdžiui, kardamonų, kmynų, šventagaršvių, cinamonų žievės, česnakų, kalendros, imbierų, pankolių, citrinų balzamo, apelsinų žievelių, mėtų, pelynų.
Apetitą skatinantis prieskonių poveikis taip pat naudingas, jeigu laikomasi mažiau druskos turinčios dietos, pavyzdžiui, sergant arterine hipertenzija. Tuomet prieskoniais paskaninti patiekalai, nors ir nesūdyti, yra gardaus skonio. Jei vargina meteorizmas (dujų kaupimasis žarnyne), minėtos prieskoninės žolės, ypač kmynai ir pankoliai, vartojami kaip vaistai nuo vidurių pūtimo. Pastarieji ir virškinimą skatinantys preparatai vartojami 30–60 minučių prieš valgį arbatų, tinktūrų, eterinių aliejų, miltelių ar gatavų medicininių preparatų pavidalu.
Dėl eteriniuose aliejuose esančių sekretomotorinę ir sekretolitinę funkciją skatinančių medžiagų iš prieskoninių augalų, kaip antai anyžių, pankolių, čiobrelių, ruošiamos atsikosėjimą lengvinančios arbatos, kurias reikia gerti lėtai, karštas ir saldintas, arba eteriniai aliejai, geriausiai veikiantys inhaliaciniu, perkutaniniu keliu, šiek tiek blogiau – per burną. Kadagių uogos, gelsvių ar petražolių šaknys vartojamos kaip diuretikai, kurių infuzijos leidžiamos sergant šlapimo takų infekcijomis. Iš sodo nasturtų, krienų bei kitų prieskoninių augalų gaminami šlapimo sistemai skirti antiseptikai.
Pilną straipsnį rasite žurnalo "Farmacija ir laikas" 2009 m. nr.4