Spermatozoidai ir nutukimas

Tarp pasaulinės nutukimo epidemijos ir sumažėjusio vyrų vaisingumo brėžiama paralelė. Ryšys tarp kūno masės indekso (KMI) ir spermos parametrų kelia labai daug diskusijų. Vienos publikacijos įrodo ryšį tarp KMI ir bendrojo spermatozoidų skaičiaus, kitur šie spėjimai paneigiami. Prancūzų mokslininkė Nathalie Sermondade ir bendradarbiai nusprendė išnagrinėti, apibendrinti ir sistemingai pateikti visus turimus duomenis šia tema.

Iš viso išnagrinėta beveik 9000 pranešimų. Tiriamieji suskirstyti į grupes priklausomai nuo KMI dydžio (< 18,5, 18,5–24,9, 25,0–29,9 ir ≥ 30,0 kg/m2) bei bendro spermatozoidų skaičiaus ejakuliate pagal Pasaulio sveikatos organizacijos gaires (normozoospermija ≥ 40 × 106, oligozoospermija < 40 × 106, bet > 0 ir azoospermija 0 spermatozoidų ejakuliate). Metaanalizė įrodė neigiamą sąsają tarp nutukimo bei spermatozoidų skaičiaus. Toks ryšys galėtų būti aiškinamas įvairiai. Pirmoji keliama hipotezė – hipogonadotropinis hiperestrogeninis hipogonadizmas dėl steroidų aromatizacijos iki estrogenų periferiniame riebaliniame audinyje. Antroji – tiesioginis spermatogenezės Sertolio ląstelėse slopinimas. Kita siūloma versija – dėl didelio riebalinio audinio kiekio šlaunyse, pilvo apačioje bei kapšelyje padidėja temperatūra, kuri taip pat neigiamai veikia spermatozoidų gamybą. Be abejo, negalima atmesti ir toksinų bei riebaluose tirpių medžiagų susikaupimo adipoziniame audinyje.

Stiprioji tyrimo pusė – didžiulė apimtis, individualus kiekvieno tiriamojo nagrinėjimas ir dichotominis dalyvių skirstymas pagal spermatozoidų skaičių lėmė metaanalizės homogeniškumą. Gauti duomenys gali būti pritaikyti tiek bendrajai populiacijai, tiek nevaisingiems vyrams. Žinoma, išvados priklauso nuo KMI bei tradicinių spermos parametrų, kurie vertinami kaip tiesioginiai riebalinio audinio kiekio ir vaisingumo rodmenys. Galbūt tai nėra patys tiksliausi rodmenys, tačiau kol kas išlieka auksiniu standartu vertinant adipozitą ir vyrų vaisingumą.

Apibendrinant galima teigti, kad antsvoris ir nutukimas lemia didesnę azoospermijos ir oligozoospermijos riziką. Išnagrinėti duomenys patvirtina, kad perteklinis riebalinio audinio kiekis neigiamai veikia spermatozoidų gamybą.

http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1108774