Amsterdamas, spalio 4 d. – Jos Karališkoji Didenybė princesė Margriet iškilmingai atidarė Tarptautinė farmacijos federacijos (FIP) organizuojamą jubiliejinį šimtajį Pasaulinį vaistininkų kongresą, į kurį atvyko daugiau nei 5000 vaistininkų iš viso Pasaulio. Šįkart iškilmės sutapo ir su sveikatos ministrų aukščiausio lygio susitikimu, kuriame priimtas sutarimas dėl atsakingo vaistų vartojimo – geresnės ir ekonomiškai efektyvesnės sveikatos priežiūros politikos. FIP paragino pasaulio vaistininkus teikti siūlymus ir imtis veiksmų, kurie didintų vaistininkų vaidmenį teikiant sveikatos priežiūros paslaugas. Kaip rodo naujausi tyrimai, vaistininko konsultacija esti labai svarbi užtikrinant tinkamą vaistų vartojimą. Šios priemonės galėtų padėti sumažinti sveikatos priežiūros išlaidas 500 milijardų dolerių kasmet, kaip nurodyta neseniai paskelbtoje IMS health instituto ataskaitoje. FIP prezidentas Michelis Buchmannas taip pat paragino vaistininkus ir gydytojus dirbti kartu ir išnaudoti šį potencialą paciento gydymo kokybei gerinti.
Kongrese priimta ir Šimtmečio deklaracija – „Pasaulinės sveikatos gerinimas užkertant kelią vystymosi, vaistų prieinamumo ir atsakingo vaistų vartojimo spragoms“. Trumpai pateikiame kelias svarbiausias deklaracijos idėjas.
Kodėl būtini pokyčiai
Bent vienas trečdalis pasaulio gyventojų neturi nuolatinio vaistų tiekimo. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešė, kad beveik 30 000 vaikų kasdien miršta nuo ligų, kurios gali būti lengvai išgydomos, jei būtų galimybė įsigyti vaistų. Taip pat apskaičiuota, kad sergamumą ir mirštamumą dėl tuberkuliozės galima sumažinti perpus, jei vaistai būtų optimaliai vartojami. Kartais reikiami vaistai nėra kuriami dėl nedidelio skaičiaus tam tikra liga sergančių žmonių arba tokių ligų, kuriomis dažniausiai serga mažas pajamas gaunančių šalių pacientai.
Vaistų kokybė
Nors visuomenė gali pasitikėti vaistų kokybe ir patikimais tiekėjais, deja, padirbti ir prastesnės kokybės vaistai taip pat gali patekti į rinką. Pavyzdžiui, Jungtinės Tautos pranešė, kad mažiau nei trečdalio tarptautiniu mastu vartojamų geriamųjų kontraceptikų kokybė neatitinka išsivysčiusiose šalyse keliamų standartų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, trečdalis vaistų nuo maliarijos, tirtų šešiose Afrikos šalyse, irgi neatitiko tarptautinių kokybės standartų.
Daug dėmesio skirta vaistų vartojimo problemoms
PSO teigimu, net tuomet, kai vaistai yra prieinami ir tinkamos kokybės, jie ne visada vartojami tinkamai. Daugelyje šalių beveik pusė visų receptinių vaistų yra skiriami nereikalingai arba jų receptai esti neteisingi išrašyti, o maždaug 50 proc. atvejų pacientai nevartoja vaistų, kaip nurodyta. Tuo tarpu didelės apimties mokslinių tyrimų analizės parodė (2010 m. atlikta 298 tyrimų analizė), kad vaistininko dalyvavimas tiesioginėje pacientų priežiūroje gerina jų gydymo rezultatus, pacientai geriau laikosi vaistų vartojimo nurodymų, gerėja ir jų gyvenimo kokybė.
doc. dr. Loreta Kubilienė, specialiai emedicina.lt iš Amsterdamo