Po ilgalaikių ieškojimų atsirado vilčių iš esmės sutrumpinti tuberkuliozės gydymą. Vaistas „trys viename“ veiksmingas tiek įprastai, tiek atspariai daugeliui vaistų infekcijai gydyti.
Vaistas, pavadintas PaMZ, susideda iš tradicinio vaisto pirazinamido kartu su prieš tai nevartotu antibiotiku moksifloksacinu ir PA-824, kuris 2001 metais paskelbtas kaip potencialus vaistas nuo tuberkuliozės.
PaMZ galėtų sunaikinti kelias atsparias tuberkuliozės mikobakterijos rūšis, kurios labai paplitusios Pietų Afrikoje, Indijoje, buvusios Sovietų Sąjungos teritorijoje. Be to, gydymo kursas trunka šešiskart trumpiau nei įprastai, dėl to kaštai sumažėja dešimteriopai.
Pasaulio sveikatos organizacijos kampanijos prieš tuberkuliozę direktorius Mario Raviglione džiaugėsi: „Tai puikus pasiekimas! Gydymas yra paprastesnis, turintis mažiau šalutinių poveikių bei pigesnis“.
PaMZ buvo lyginamas su įvairiais vaistų deriniais, tačiau jokie kiti deriniai neprilygo. Sunaikinta 99 proc. tuberkuliozės bakterijų per dvi savaites. Taip pat vaistas efektyvus ŽIV teigiamiems žmonėms.
Tyrimuose su gyvūnais PaMZ vienodai efektyviai naikino tiek įprastą, tiek atsparią vaistams mikobakteriją. Tyrimui vadovaujantis mokslininkas Andreas Diaconas iš Stelenbošo universiteto, Keiptaune, tikisi pratęsti tyrimus su gerokai didesne imtimi. „Jei mums pasiseks, jau po ketverių ar penkerių metų gydysime šiuo vaistu kasdienėje praktikoje“, – teigė A. Diaconas.
Journal reference: The Lancet, 2013. DOI: 10.1016/S0140-6736(12)61080-0