Profesorė iš Škotijos – ne tik apie farmacijos specialistų mokymų ir kvalifikacijos kėlimo sistemą

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Farmacijos fakulteto dekanato organizuotoje 9-ojoje tarptautinėje farmacijos mokslų konferencijoje „Mokslas ir praktika 2018“, skirtoje nepriklausomos Lietuvos farmacijos 100 metų jubiliejui pažymėti, pranešimą „Įrodymais pagrįsta farmacijos praktika“ skaitė profesorė iš Škotijos (DB) Stratklaido universiteto Moira Mc Kinear. „Farmacijos ir laiko“ žurnalas gerbiamai profesorei pateikė keletą klausimų apie farmacijos politiką toje šalyje, apie farmacijos sistemos organizavimą ir farmacininkų bendruomenės situaciją toje šalyje.

 

Gerbiama Profesore, pirmiausia susipažinkime. Mūsų skaitytojams prisistatykite ir papasakokite, kur gyvenate, kokia jūsų darbinė veikla.

Mano vardas Moira Mc Kinear, atstovauju Didžiojoje Britanijoje, Škotijoje, veikiančiam Stratklaido (Strathclyde) universitetui, turiu profesoriaus pedagoginį laipsnį. Mane pakvietė Lietuvos sveikatos mokslų universitetas perskaityti pranešimą tarptautinėje konferencijoje bei tam tikrą laiką dėstyti specialų kursą farmacijos studijas bebaigiantiems studentams – mokyti juos, dalytis savo patirtimi. Anksčiau dirbau šalies nacionalinėje sveikatos priežiūros sistemoje – mano darbas buvo vadovauti mažoms žmonių komandoms tyrimuose, plėtroje, mokymuose. Taip pat teko dirbti vystant farmacijos sistemą Škotijos regione. Esu dėsčiusi farmacijos studijų programos studentams Glazgo (Glasgou) universitete Škotijoje.

 

Papasakokite, kaip farmacijos sistema yra organizuojama Škotijoje?

Mūsų nacionalinė sveikatos sistema jungia kelias veiklos sritis. Ką turiu galvoje, taip sakydama? Ogi kad Jungtinėje Karalystėje yra vystomi tam tikri valdžios kontrolės politikos aspektai, kurie lygiai taip pat liečia ir Škotijos provincijos sveikatos sistemą. Didžiosios Britanijos valdžia sveikatos apsaugai skiria tam tikro dydžio biudžetą ir jį paskirsto Škotijai, Velsui bei Šiaurės Airijai. Gautas lėšas šios šalys savo nuožiūra pasiskirsto savo sveikatos sistemoms, aišku, vadovaudamosi atitinkamomis nuostatomis, kurios buvo priimtos labai seniai, gal prieš 70 metų. Škotijoje mes turime sveikatos ministrą bei įvairių sričių atstovus (politikus). Jie priima politinius sprendimus, kurie padeda teisingai vykdyti užsibrėžtas sveikatos politikos kryptis. Škotija yra padalyta į regionus, pastarieji turi savo sveikatos tarybas, kurios atsakingos už sveikatos politikos vykdymą bei biudžeto lėšų paskirstymą ir tinkamą įsisavinimą. Kiekviename regione, kiekvienoje to regiono sveikatos taryboje yra Farmacijos direktorius, kuris atsakingas už visas ligonines, farmacininkus, dirbančius privačiose ar visuomeninėse vaistinėse. Visi farmacininkai dirba kartu, jų veiklai vadovauja Farmacijos direktorius.

Škotijoje taip pat yra sukurta speciali Škotijos Sveikatos taryba, kuri atsakinga už šiai sričiai atstovaujančių darbuotojų švietimą, jų kvalifikacijos kėlimą. Kita Sveikatos taryba – Škotijos sveikatos gerinimo taryba – analizuoja statistiką bei teikia pasiūlymus visuomenės sveikatos gerinimo klausimais. Taigi kiekviena taryba yra atsakinga už skirtingas Škotijos sveikatos apsaugos sritis, tačiau kartu abi šias tarybas vienija numatytos bendros valstybės sveikatos politikos gairės.

 

Kaip yra organizuojama Škotijos farmacijos bendruomenės veikla?

Škotijoje dirba kelios skirtingos farmacininkų bendruomenės. Pavyzdžiui, yra didesnės nepriklausomos farmacininkų bendruomenės, yra ir mažesnės ar didesnės joms priklausančios specialistų grandys. Apskritai kalbant, Škotijos farmacijos struktūros „viršūnėje“ yra vyriausiasis pareigūnas (ministras), nustatantis sąlygas bei terminus, kuriais remiamasi įgyvendinant visus farmacijos tikslus, ir kuruojantis šių procesų eigą. Farmacininkai sutartimi yra pasirašę ir įsipareigoję valstybei.

Mūsų farmacijos specialistai gauna atlyginimą už 4 skirtingas veiklos sritis: receptinių vaistų išrašymą, viešąjį žmonių aptarnavimą (patarimai pacientui); už papildomų vaistų išrašymą pacientams (vaistininkas, įvertinęs simptomus ir ligos eigą, pats priima sprendimą išrašyti papildomų vaistų, padėsiančių pacientui greičiau pasveikti, todėl sutaupomas bendrosios praktikos gydytojo laikas). Na, o ketvirtoji jų veiklos sritis – užmokestis už pacientų receptų dokumentavimą, saugojimą ir sekimą. Žinoma, vaistininkas atlieka ir kitus darbus, tačiau atlyginimo pagrindą sudaro mano išvardytos šios keturios veiklos sritys.

 

Kokios jūsų krašte yra pagrindinės, svarbiausios sveikatos sistemos bei farmacijos specialistų darbo taisyklės?

Farmacijos specialistai dirba bendradarbiaudami su kitais sveikatos priežiūros specialistais bei pacientais, jie yra tarsi advokatai, atsakingi už tinkamą, racionalų vaistų vartojimą. Gydytojas įvertina paciento būklę, diagnozuoja jam ligą, skiria vaistus, o po to dažniausiai vaistininkas perima tolesnį vaistų skyrimą, būklės kontrolę, sekimą, prižiūrėdamas, kad pacientas visus skirtus vaistinius preparatus vartotų pagal gydytojo rekomenduotą gydymo ciklą.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2019 Nr.1


Nuotraukoje – profesorė iš Škotijos Moira Mc Kinear

V. Grigaliūnienės nuotrauka