Nuo šių mokslo metų KMU Farmacijos fakultetui pradėjo vadovauti profesorius habil. dr. Vitalis Briedis, vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros profesorius. Žinia, kiekvienas naujas vadovas ateina su savo perspektyvos vizija, į nusistovėjusį bendruomenės gyvenimą įneša naujų idėjų. Ką naujo į farmacininkų rengimą siūlo įdiegti naujasis dekanas? Kokios įtakos farmacininkų rengimo programai turės pernai priimtas Farmacijos įstatymas bei neseniai įsigalioję Geros vaistinių praktikos nuostatai, kiti farmacijos veiklą reguliuojantys teisės aktai? Apie tai pokalbis su Farmacijos fakulteto dekanu prof. Vitaliu Briedžiu.
Kokią viziją turėdamas ėmėtės vadovauti KMU Farmacijos fakultetui? Kokių trūkumų matote farmacininkų rengimo srityje?
Kauno medicinos universitetas tampa europiniu, taigi ir fakultetas turi įgyti tokį patį pobūdį tiek savo struktūra, tiek pedagogine bei moksline veikla. Sieksime, kad artimiausiu metu atitiktume europinį lygį ir galėtume lygiaverčiai bendradarbiauti su akademinėmis ir verslo institucijomis.
Kodėl trūkumų? Gal pradėkime nuo privalumų. Jie yra akivaizdūs. Pasitelkę Europos struktūrinius fondus, atnaujiname studijų ir doktorantūros programas, rengiame naujas mokymo ir metodines priemones, diegiame šiuolaikines studijų formas farmakotechnikams. Tai, manyčiau, puiki galimybė universiteto pedagoginiam bei moksliniam personalui apsižvalgyti, pasvarstyti, kaip buvo iki šiol ir ką reikia nuveikti ateityje, įvertinti situaciją ir užsibrėžti naujus tikslus.
Kokias kryptis laikote perspektyviomis?
Apie kryptis galėčiau kalbėti daugiau kaip farmacinių technologijų specialistas. Čia naujų proveržių galima tikėtis sąlytyje su kitomis mokslo kryptimis: biotechnologija, genetika, nanotechnologija, polimerų chemija ir pan. Be farmacinių technologų, yra ir vaistų chemikai, farmakognostai, farmacinės analizės, socialinės farmacijos specialistai. Jie profesionaliai galėtų pakomentuoti savo sričių perspektyvas.
Farmacija vystosi dviem kryptimis: klinikinės farmacijos ir technologinės farmacijos. Tai reiškia, kad farmacinį išsilavinimą turinčių žmonių galimybės įsidarbinti plečiasi. Klinikinių farmacininkų poreikis augs, nes tokia tendencija vyrauja išsivysčiusiose Vakarų Europos šalyse. Kita dalis kryps į technologinius mokslus, susijusius su naujų vaistų kūrimu – naujų molekulių tyrimais, jų išskyrimu, vaistų formų technologijų kūrimu. Daug naujų galimybių farmacijos mokslo ir praktikos vystymuisi teikia žengimas į nanotechnologijų lygį, biotechnologijų taikymas naujos kartos vaistinių medžiagų kūrimui ir gamybai. Abi minėtos kryptys atveria farmaciją studijuojantiems jaunuoliams daug naujų perspektyvų išbandyti save ir įgyvendinti savo siekius. Nenorėčiau, kad tarp jaunimo, kuris ruošiasi stoti į Farmacijos fakultetą, išliktų nuostata, kad jį baigę jie galės įsidarbinti tik vaistinėse. Iš tikrųjų galimybės yra kur kas platesnės ir jas reikia suvokti.
Ką naujo į farmacininkų rengimą įnešė pernai priimtas Farmacijos įstatymas?
KMU Farmacijos fakultete studijų dalykų turinys yra periodiškai atnaujinamas. Sunku sutikti su nuomone, kad įstatymas turi poveikį mokymui ir mokslui. Manyčiau, atvirkščiai, priekyje yra mokslas ir mokymas – jų pagrindu ir pasiekimais turėtų būti formuojama įstatyminė bazė. Mokslo ir mokymo kryptys turi formuoti teisės aktus. Taigi turi būti akcentuojamas universitetinis išsilavinimas, jam teikiamas prioritetas. Įstatyminė bazė turėtų būti pritaikoma prie šiandienos realijų ir formuojama pagal mokslo ir socialinių tyrimų rezultatus, gaunamus universitetinėse institucijose.
Tai pasakytina ir apie Geros vaistinių praktikos nuostatus?
Be abejonės. Niekas nepaneigs, kad Geros vaistinių praktikos idėja kilo iš akademinių sluoksnių, iš tų praktikų, kurie buvo ką tik baigę mokslus. Jie pirmieji pradėjo apie tai kalbėti. Šis sumanymas nebuvo primestas iš viršaus. Jam atsirasti įtakos turėjo tai, kad Lietuva tapo Europos Sąjungos nare. Savo farmacinę veiklą mes turime vykdyti pagal Europos Sąjungoje galiojančias nuostatas. Viena jų ir yra Gera vaistinių praktika.
Kalbino Genovaitė Slaninienė