Aknė yra dažna lėtinė uždegiminė odos liga – ji vargina net 80 proc. paauglių ir jaunų suaugusiųjų [1]. Vis dažniau ši liga pasireiškia jaunesniems asmenims dėl ankstesnės lytinio brendimo pradžios [2]. Aknei būdingi atviri ar uždari komedonai ir uždegiminiai odos pažeidimai – mazgai, papulės ir pustulės [3]. Aknė, ypač sunkios formos, yra susijusi su suprastėjusia gyvenimo kokybe, dažnesnėmis psichinės sveikatos ligomis, depresija ar suicidinėmis mintimis [1]. Dėl šios priežasties ypač svarbu užtikrinti efektyvų gydymą. Pagrindinis tikslas yra kontroliuoti ir gydyti dėl aknės atsiradusius odos pažeidimus, sustabdyti randėjimą ir sutrumpinti ligos trukmę.
Kas sunkina ligą?
Išskiriami veiksniai, kurie yra susiję su didesniu ligos sunkumu: genetinė predispozija, vyriškoji lytis, jaunas amžius, stresas, rūkymas, kai kurių vaistų (pvz., androgenų, gliukokortikoidų) vartojimas ir poras kemšančios kosmetikos naudojimas. Manoma, kad genetiniai veiksniai kartu su hormonais (ypač androgenais) didina riebalų gamybą – tai skatina aknės vystymąsi [1].
Aknės patogenezė
Aknė paveikia odos riebalines struktūras. Liga pasireiškia įvairiais odos pažeidimais ir uždegimo stadijomis – papulėmis, pustulėmis, randais, hiperpigmentacija [4, 5]. Dažniausiai pažeidžiama veido, krūtinės, viršutinės nugaros dalies ir žastų oda. Tai vietos, kuriose yra didelis riebalinių liaukų tankis [6]. Išskiriami keturi pagrindiniai mechanizmai, lemiantys spuogų atsiradimą: padidėjusi riebalų gamyba, sutrikusi folikulų deskvamacija, bakterijos Cutibacterium acnes dauginimasis ir uždegimas (1 pav.) [1].
1 pav. Pagrindiniai aknės patogeneziniai mechanizmai [1]
Riebalai
Riebalinės liaukos
Plauko folikulas
Padidėjusi riebalų gamyba
Užkimštos poros
Anaerobinių bakterijų proliferacija
Padidėjusio aktyvumo riebalinės liaukos
Uždegimo mediatoriai
Aknės pažeidimas
Uždegiminiai infiltratai
Plačiau skaitykite LIETUVOS GYDYTOJO ŽURNALE, 2021 m. nr. 8