Baigiasi antrieji metai, kai pasaulyje siautėja koronaviruso sukelta COVID – 19 pandemija. Kol kas veiksmingiausia apsaugos nuo šios ligos priemone išlieka vakcinos, tačiau lygia greta vyksta intensyvios vaistų, galinčių gydyti šią ligą, paieškos. Įvairios farmacijos kompanijos skelbia apie priešvirusinių antikovidinių vaistų kūrimą ir klinikinius bandymus.
Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, sparčiai daugėja sergančiųjų COVID – 19 ir mirusiųjų nuo šios ligos skaičius. COVID – 19 sukėlėjas SARS – CoV – 2 pasižymi neįtikėtinu gebėjimu mutuoti, keistis, ir tai apsunkina kovos su šiuo virusu priemonių taikymą, mažina vakcinacijos efektyvumą. Prieš dvejus metus pasaulinę pandemiją pradėjo SARS – CoV – 2 alfa padermė, paskui virusas periodiškai mutavo, virsdamas beta, delta ir galiausiai omikron atmainomis. Tikėtina, kad šis procesas bent jau artimiausiu metu nesustos, atsiras vis naujų koronaviruso atmainų.
Tačiau yra ir pozityvių poslinkių: daugėja nuo COVID – 19 pasveikusių, daugėja šia infekcija nesirgusių, imunizuotų ir jai atsparių žmonių. Daugėja pranešimų apie sukurtus ir išbandomus naujus vaistus, galinčius stabdyti SARS – CoV – 2 dauginimąsi ir gydyti COVID – 19. Pranešimų apie naujus sukurtus ar išbandomus vaistus daugėja ne mėnesiais ar savaitėmis, o tiesiog dienomis. Tai galima pastebėti skaitant publikacijas apie šiuos vaistus.
Dauguma CIVID – 19 gydyti skirtų vaistų sukurti ir gaminami JAV, todėl tikėtina, kad pirmieji juos gaus šios šalies gyventojai, kiek vėliau šie vaistai pasieks ir Europos Sąjungą, kitus pasaulio regionus.
Polimorfiška ligos eiga
COVID – 19 klinikinis paveikslas polimorfiškas, aprašyta daugiau negu 200 šios ligos simptomų, vienas būdingiausių yra karščiavimas, bet ir jis nevienodas: COVID – 19 sergantis pacientas gali karščiuoti nuo 2 – 3 iki 14 – 16 dienų, kartais dar ilgiau.
COVID – 19 ligos pradžioje infekcija dažniausiai būna „gryna“ virusinė, vėliau gali prisidėti bakterinė ar netgi grybelių superinfekcija. Jei infekcija virusinė, sukelta SARS – CoV – 2, gydymas antibiotikais visiškai neindikuotinas, ir tai reikėtų pabrėžti, kalbantis su pacientu. Tą patį galima pasakyti ir apie deksametazoną, kuris toli gražu ne visada naudingas ir reikalingas, o kartais gali atnešti daugiau žalos negu naudos.
Gydant COVID – 19 infekciją klinicistui iškyla eilė neatidėliotinai spręstinų uždavinių:
Pirmasis vaistas COVID-19 gydyti
2022 m. sausio 7 dieną LR Sveikatos apsaugos valstybės lygio ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovo priimtas sprendimas dėl naujo vaisto Covid-19 ligai gydyti – kombinuoto vaistinio preparato kasirivimabo ir imdevimabo (RONAPREVE) 120 mg/ml+120 mg/ml. Šio naujo preparato skyrimas yra griežtai reglamentuotas ir skiriamas konsiliumo sprendimu laikantis vaistinio preparato charakteristikų santraukoje nurodytų indikacijų:
– COVID-19 ligai gydyti suaugusiesiems bei 12 metų ir vyresniems paaugliams, sveriantiems bent 40 kg, kuriems nereikia pagalbinio gydymo deguonimi ir kuriems yra padidėjusi rizika būklei blogėti iki sunkios COVID-19 ligos;
– COVID-19 ligos profilaktikai suaugusiesiems bei 12 metų ir vyresniems paaugliams, sveriantiems bent 40 kg.
Preparatas skiriamas tik nurodytiems pacientams pagal LR SAM Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo 2022.01.07 sprendimą Nr. V-10 ” Dėl vaistinio preparato skyrimo asmens sveikatos priežiūros įstaigai”:
- preparatą skirti tik stacionare ar dienos stacionare gydomiems pacientams, sergantiems COVID-19 (išskyrus pacientus, kuriems patvirtinta, kad COVID-19 ligą sukelė SARS-CoV-2 viruso Omicron atmaina), kuriems simptomai pasireiškė ne daugiau kaip prieš 7 paras, bei kurie priklauso bent vienai iš grupių:
- ligoniai, kuriems atliktos organų arba kraujodaros ląstelių transplantacijos;
- ligoniai, sergantys onkohematologinėmis ligomis, kai tęsiamas ar baigtas chemoterapinis, imunoterapinis ar taikinių onkohematologinės ligos gydymas, kai po gydymo pabaigos praėjo ne daugiau kaip 24 val.
Parengė gyd. J. Kastys