
Mūsų interneto svetainės redakcija pastarosiomis dienomis gauna nemažai klausimų dėl sveikatos priežiūros specialistų pareigų karinio konflikto atveju. Kreipėmės į Lietuvos kariuomenės atstovus, prašydami informuoti apie tai plačiau. Dėkojame Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamentui už išsamią informaciją.
Lietuvos Respublikos pilnamečiai piliečiai, baigę medicinos, slaugos ar akušerijos studijų programas, yra karo prievolininkai ir priskiriami kariuomenės personalo rezervui. Asmenys, kurie atliko karo tarnybą ir įgijo pagrindinį karinį parengtumą, priskiriami parengtajam kariuomenės personalo rezervui, o kurie nėra atlikę karo tarnybos – neparengtajam kariuomenės personalo rezervui.
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymo 26 straipsnio 1 dalimi, paskelbus visuotinę mobilizaciją, Lietuvos kariuomenės personalo rezervo karo prievolininkai yra šaukiami atlikti karo tarnybą. Paskelbus dalinę mobilizaciją, karo prievolininkai yra šaukiami, jeigu Seimo nutarime ar Respublikos Prezidento dekrete dėl mobilizacijos skelbimo yra nurodyta pašaukti kariuomenės personalo rezervo karo prievolininkus atlikti karo tarnybą. Jeigu karo prievolininkas nėra įgijęs karinio parengtumo, paskelbus mobilizaciją neparengtajame kariuomenės personalo rezerve esantys karo prievolininkai šaukiami į karinius mokymus įgyti pagrindinį karinį parengtumą. Įgiję pagrindinį karinį parengtumą pagal turimą karinę ir (ar) civilinę specialybę karo prievolininkai paskiriami į pareigas kariniame vienete (KPĮ 26 str. 3 d.).
Tais atvejais, kai asmuo dėl atliekamų pareigų priskiriamas civilinio mobilizacinio personalo rezervui Lietuvos Respublikos mobilizacijos ir priimančiosios šalies paramos įstatymo nustatyta tvarka, tarnyba paskelbus mobilizaciją jiems atidedama, išskyrus KPĮ 29 straipsnio 2 dalyje nustatytus atvejus. Tarnyba gali būti neatidedama, jeigu: 1) karo prievolininko pareigų kariniame vienete pagal jo turimą karinę ir (ar) civilinę specialybę neatlikimas sutrikdytų karinio vieneto veikimą; 2) valstybės ginkluotai gynybai užtikrinti trūksta tarnybą paskelbus mobilizaciją atliekančių karo prievolininkų.
Moterys, baigusios Farmacijos studijų programą, paskelbus mobilizaciją privalomai nebūtų šaukiamos, nebent išreikštų norą atlikti karo tarnybą, o vyrai iki 60 metų, nepriklausomai nuo baigtų studijų, gali būti šaukiami, nes jie yra priskiriami kariuomenės personalo rezervui (priklausomai nuo karinio parengtumo – parengtajam arba neparengtajam).
Vadovaujantis KPĮ 26 straipsnio 3 dalimi, įgiję pagrindinį karinį parengtumą pagal turimą karinę ir (ar) civilinę specialybę, karo prievolininkai paskiriami į pareigas kariniame vienete, t. y. medicinos, slaugos ar akušerijos mokslus baigę gydytojai, paskyrus į atitinkamą karinį vienetą, vykdytų jiems pagal turimą kvalifikaciją priskirtas funkcijas.
Argumentacija:
Atsižvelgiant į tai, kad vadovaujantis KPĮ 3 straipsniu, nuo karo prievolės atleidžiami: 1) asmenys, kurie nustatyta tvarka pripažinti neveiksniais arba ribotai veiksniais; 2) neįgalieji; 3) asmenys, kurie karinės medicinos ekspertizės komisijos, sudarytos ir veikiančios Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka, dėl sveikatos būklės pripažinti netinkamais privalomajai karo tarnybai; 4) asmenys, įstatymų nustatyta tvarka perkelti į dimisiją; 5) pagrindinio karinio parengtumo neįgiję asmenys, kai jiems sukanka 60 metų; 6) moterys, išskyrus tas, kurios raštu pareiškė norą tapti karo prievolininkėmis ir (ar) yra baigusios aukštojoje mokykloje medicinos, slaugos ar akušerijos studijų programas. Manytina, kad paskelbus mobilizaciją, kai šaukiami atlikti tarnybos kariuomenės personalo rezerve esantys karo prievolininkai (tiek parengtojo, tiek neparengtojo), tai visi gydytojai (ir vyrai, ir moterys) baigę medicinos, slaugos ar akušerijos studijų programas priskirtini karo prievolininkams ir yra šaukiami.
Be to, iki 2018 m. galiojusioje Karo prievolininkų registro nuostatų redakcijoje (https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.426221?jfwid=-wwknh1tj0), buvo numatytas ir šių asmenų duomenų tvarkymas:
18.4. Registro objekto registravimo Registre duomenys:
18.4.1. identifikavimo kodas (karo prievolininko kodas) – unikalus atsitiktine tvarka parinktų 10 skaitmenų kodas, neturintis vidinės struktūros ir nereikšminių nulių;
18.4.4. išregistravimo priežastys:
18.4.4.1. karo prievolininko mirtis;
18.4.4.2. karo prievolininko Lietuvos Respublikos pilietybės netekimas;
18.4.4.3. teismo paskelbimas, kad karo prievolininkas miręs, ar pripažinimas nežinia kur esančiu;
18.4.4.4. karo prievolininko pripažinimas neveiksniu arba ribotai veiksniu;
18.4.4.5. karo prievolininko pripažinimas neįgaliu;
18.4.4.6. karo prievolininko pripažinimas netinkamu privalomajai karo tarnybai;
18.4.4.7. karo prievolininko perkėlimas į dimisiją;
18.4.4.8. karo prievolininko, neįgijusio pagrindinio karinio parengtumo, 55 metų sukaktis;
18.4.4.9. karo prievolininko, neįgijusio pagrindinio karinio parengtumo, bet baigusio aukštojoje mokykloje medicinos, slaugos ar akušerijos studijų programas, 60 metų sukaktis;
18.4.4.10. karo prievolininko įšventinimas į valstybės pripažintų tradicinių Lietuvos religinių bendruomenių ir bendrijų dvasininkus;
18.5. duomenų įrašymo, keitimo ir naikinimo datos;
18.6. asmens, atlikusio registravimo procedūrą ar pakeitusio registro įrašus, identifikavimo duomenys – vardas ir pavardė.
Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2016 m. gruodžio 1 d. įsakymu Nr. V-1075 patvirtintas Studijų krypčių ir krypčių grupių, pagal kurias vyksta studijos aukštosiose mokyklose, sąrašas, kuriame nurodomos sveikatos mokslų studijų programos (pridedama). https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/ae5d5730b7c211e693eea1ef35f20da9/asr
kariuomene.lt nuotraukos